Alanya'da kaçak göçmen operasyonu

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya çalışan 169 Suriyeli kaçak yakalandı.

Alanya'da kaçak göçmen operasyonu
Alanya Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na bağlı ekipler, sabah saatlerinde devriye görevi sırasında Alanya- Antalya arasında 50 mil açıkta 20 metre uzunluğundaki 'Open Sea' adlı bir tekneyi şüphe üzerine takibe aldı. Öğle saatlerinde tekneyi durdurarak arama yapan ekipler, iç bölümlerde gizlenmiş aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu insanlar olduğunu belirledi.
kşam saatlerinde teknedekilerin kıyıya çıkarılması için çalışma başlatıldı. Yakalanan tekne kıyıya yanaştırılamayınca bir günübirlik gezinti teknesinden yardım istendi. Aralarında gazeteci olduğunu söyleyen Fransız uyruklu bir kişiyle kaptan ve 3 mürettebatın da bulunduğu toplam 174 kişi, iki grup halinde karaya getirildi. Kaptan ve mürettebat polis tarafından gözaltına alındı.

Suriyeli olduğu belirlenen kaçakların Mersin'den tekneyle yola çıkarak, yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine geçmeye çalıştığı tespit edildi. Kaçakların Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından sabah saatlerinde işlemlerine devam edileceği kaydedildi. Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya kaçma hayaliyle kişi başı 3 ile 5 bin dolar ödeme yaptığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN