Şahin suikastında 11 müebbet talebi

Vedat Şahin ve bir korumasının öldüğü silahlı saldırıyla ilgili, Yakup Kerem Saral ve 11 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Şahin suikastında 11 müebbet talebi
İstanbul Nişantaşı'nda 24 Aralık gecesi Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin ile iki koruması kurşun yağmuruna tutulmuştu. Saldırıda Vedat Şahin ve Ferdi Topal ölürken, Evren Aydın yaralanmıştı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma sonunda 11 kişi hakkında iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Önder Yaman'ın hazırladığı 86 sayfalık iddianamede Şahin'in otopsi raporunda vücuduna 11 mermi isabet ettiği, kafa bölgesine uzak mesafeden ateş edildiği, kanında uyuşturucu madde bulunduğu belirtildi.

'SİGARAYI BIRAKTIM'
İddianamede silahlı saldırıyı, örgütün kurucusu ve yöneticisi Yakup Kerem Saral'ın planladığı, azmettirdiği, yönettiği, diğer şüphelilerin ise verilen emirleri yerine getirdiği anlatıldı. Diğer şüpheliler hakkındaki suçlamalar şöyle: "Hasan Erdem ve Yaşar Saral lojistik ve ekonomik destek sağladı. Mert Genç, Yakup Kerem Saral'ın şoförü. Özkan Korkut, Hurşit Aydın ve İlhan Kurt silah kullandı. Ender Doğan saldırıdaki aracı kiraladı ve kullandı. Nesim Denizci gözcülük yaptı, saldırırın gerçekleştiğini Saral'a "Abi sigarayı bıraktım" mesajı göndererek haber verdi. Türker Aydoğdu ve Ahmet Tekin yardım etti."

İSTENEN CEZA MÜEBBET
11 şüpheli hakkında "Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma, silahlı örgüte üye olma, tasarlayarak ve kan gütme saiki ile iki kişiyi öldürme, tasarlayarak ve kan gütme saiki ile bir kişiyi öldürmeye teşebbüs" iddialarıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce hazırlanan, olayın tarafları olan Şahinler ve Sarallar isimli silahlı suç örgütleri hakkındaki rapora da yer verildi.

BİZE ULAŞIN