Dolandırıcı sanki hipnotize etti

PTT görevlisinin uyarısına rağmen telefonda söylenen yalanlara inanan kadın, iki evini satıp üç bankadan kredi çekti. Gülten Çevik, 250 bin TL'yi dolandırıcılara elden verdikten sonra gerçeği anladı

Dolandırıcı sanki hipnotize etti
İstanbul Bağcılar'da yaşayan Gülten Çevik'e (58) geçen 29 Mayıs'ta telefon eden bir kişi, kendisini polis memuru olarak tanıtarak adının PKK terör örgütüyle ilgili bir soruşturmaya karıştığını söyledi. Çevik'i "adına yüklü miktarda para çekildiği" yalanına inandıran dolandırıcı, kadına evindeki altınları bozdurup tüm parası ile birlikte vereceği hesaba yatırması talimatını verdi. Çevik bilezikleri 2 bin 700 TL'ye bozdurarak "Halil Açar" adlı kişinin hesabına posta çeki ile yatırdı. Talimatlara uyarak bir bankadan 10 bin TL ihtiyaç kredisi çeken kadın, parayı dolandırıcıların verdiği başka bir posta çeki hesabına yatırmak için postaneye gitti. Durumu anlattığı şube müdürü, kadına "hanımefendi şu an sizi dolandırıyorlar" diyerek şikayetçi olmasını istedi.

ÇOCUKLARINDAN GİZLEDİ
Bu arada iki farklı hesaba yatırılan toplam 12 bin 700 TL'nin yalnızca bir kısmı dolandırıcılar tarafından çekilebilmişti. Sistemden durumu gören şube müdürü kalan paraya bloke koydu. Karakola giden kadın da telefon dolandırıcılarından şikayetçi oldu. Ancak dolandırıcılar daha karakoldan çıkar çıkmaz kadını tekrar telefonla arayıp "Şu an karakoldan çıktığını biliyoruz. Onlar da bizim arkadaşlar" dedi. Çocuklarından ve yakınlarından her şeyi sır gibi saklayan kadın, yine aynı tuzağa düştü. Bu kez 2 gün sonra kadını arayan dolandırıcılar, kimlik bilgilerinin başkasının eline geçtiğini ve mal varlığının tehlikede olduğunu söyleyerek gayrimenkullerini satıp parasını kendilerine getirmesini istedi. Otobüse binip Sakarya Karasu'ya giden kadın, evini aynı gün değerinin çok altında, 60 bin TL'ye satıp, üç ayrı bankadan kredi olarak çektiği 30 bin TL ile birlikte söylenen hesaba yatırdı. Bağcılar'daki içinde oturduğu 250 bin TL'lik evini de 159 bin TL'ye satan kadın parasını elden dolandırıcılara teslim etti. Ertesi gün bu iki evin tapusunu kendisine getireceklerini söyleyen dolandırıcılar bir türlü gelmeyince kadın olan biteni kızına anlattı. Dolandırıldığını anlayan kadın adeta yıkıldı. İki evini kaybedip sokakta kalan ve toplamda 250 bin liradan fazla para kaybeden kadın savcılığa suç duyurusunda bulundu.
BİZE ULAŞIN