Akdamar Adası'nda tavşan temizliği!

Tavşanla mücadele, tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'na hayat verdi.

Akdamar Adası'nda tavşan temizliği!
Tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'nda, tavşanların çoğalıp tarihi eserler ve eko sisteme zarar vermesi üzerine 3 ay önce başlatılan tavşanla mücadele olumlu sonuç verdi. Oluşturulan ekipler tarafından adadaki 3 bine yakın tavşandan 1000 tanesinin toplanması ardından Akdamar Adası son yıllardaki en yeşil haline büründü.

Gevaş Kaymakamlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, Akdamar Adası'nın eko sistemi ve adada bulunan tarihi kiliseye zarar veren tavşanların toplatılmasına karar verdi. Bunun üzerine 3 ay önce adadaki tavşanlar tuzaklar ve oluşturulan ekipler tarafından yakalanmaya başlandı.

TAVŞANLAR ADADAN ÇIKARILDI ADA CENNETE DÖNDÜ

Akdamar Adası'nda gece ve gündüz yapılan çalışmalarda ilk 3 aylık dönemde çoğunluğunu dişi tavşanların oluşturduğu 1000'e yakın tavşan yakalandı. Tavşanlar teknelerle taşınarak dağlarda doğal alanlara bırakılırken, Akdamar Adası ise, bahar aylarıyla birlikte adeta cennete döndü. Son yılların en yeşil halini alan ve insan boyunda otların yeşerdiği Akdamar Adası'nda, tavşanların kemirmesi yüzünden kurumaya yüz tutan badem ağaçları bile bu yıl açtı. Projenin koordinatörlüğünü yapan YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, tavşanların kontrol edilebilir hale geldiğini belirterek şunları söyledi:

"Tavşanla mücadelede yaptığımız çalışmalarımız çok kısa sürede sonuç vermeye başladı. Akdamar Adası'nda boyumuzu aşan otlar yeşermeye başladı. Daha önce adaya gelenleri tavşanlar karşılardı. Ancak şimdi görme şansımız yok. Ada doğal görünümüne kavuşuyor. Projemiz iki yıllık bir çalışmayla sonuçlanacak. Tavşanların tamamen kontrol altına alınmasının ardından Akdamar Adası, çok daha güzel bir görünüme kavuşacak."
BİZE ULAŞIN