Özgecan davasında KADEM'e saldırı

Özgecan Aslan duruşmasına destek için adliyeye giden Kadın ve Demokrasi Derneği üyeleri saldırıya uğradı. KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, "Bu davanın politize edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu mudur sizin kadına yönelik şiddetle mücadele anlayışınız?" dedi

Özgecan davasında KADEM'e saldırı
Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan'ın duruşmasına katılmak ve ailesine destek olmak için adliyeye giden Kadın ve Demokrasi Derneği üyeleri, şiddetin karşısında olduklarını söyleyen kadın örgütlerinin çirkin saldırısına uğradı.

SÖZLÜ TACİZ VE HAKARET
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın duruşmasına katılmak ve ailesine destek olmak için Tarsus'a gelen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri, adliye bahçesinde basın açıklaması yaparken, Sosyalist Kadın Platformu üyelerinin saldırısına uğradı. Derneğin İstanbul, Kahramanmaraş, Gaziantep, Konya ve Elazığ temsilciliklerine üye bir grup kadın, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz'ın konuşmasını engellemek istedi ve sözlü tacizde bulundu. Grup, KADEM üyesi kadınları adliye dışına çıkarmaya çalışınca çevik kuvvet müdahale etti. Yaşadıklarını anlatan KADEM Genel Sekreteri Tuba Sel, "Özgecan'ın ailesine destek olmak amacıyla basın açıklaması yapmak istedik. Diğer gruplar üzerimize yürüdü. Çok ciddi şekilde hakaret ettiler. 'Sizi buraya gömeriz' diyerek tehdit ettiler" dedi.

'DEMOKRATİK TAVIR BU MU'
KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz da kadına yönelik şiddetle mücadele eden bir dernek olarak davayı takip etmek için geldiklerini ancak demokratik haklarının diğer bazı kadınlar tarafından engellendiğini söyledi. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen kadın örgütlerinin kendilerine saldırdığını söyleyen Yılmaz, "500 kadın 23 kadını linç etmek istedi. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen sivil toplum örgütleri nasıl olur da başka bir kadın örgütüne şiddet uygular. Saldırının tek bir sebebi var. Özgecan davasını siyasete taşıyarak, AK Parti'yi vurmak. Zaten attıkları sloganlar da bunu gösteriyordu. Özgecan davasının siyasete taşınmasına, politize edilmesine müsaade etmeyeceğiz"dedi. Olayı kınadıklarını belirten Yılmaz, "Buraya gelen tüm kadın derneklerine soruyorum; 'Bu mudur sizin kadına yönelik şiddetle mücadele anlayışınız? Bu mudur sizin demokratik hakları kullanmaya karşı göstereceğiniz demokratik tavır? Bu mudur adalet? Benim savunduğum fikri, derneğimin amacını beğenmiyor olabilirsin, ben seninkini beğenmiyor olabilirim ama ben sana 'dışarı çık' deme haddini kendimde görmem. Çünkü demokrasiye inanmış bir insanım" dedi.

ACILI BABA: BARIŞ BU KADAR ZOR MU?

Olayların ardından Özgecan'ın ailesi sadece KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile görüşmeyi kabul etti. Sare Aydın Yılmaz "Aile, Özgecan'ın duruşmasının adil ve hakkaniyetli bir şekilde yapılmasını arzu ediyor. Özgecan Yasası çıksın ve kadına yönelik bu tür olaylar yaşanmasın istiyor. Baba bize yapılan saldırıyı öğrenince 'Neyi paylaşamıyorsunuz, barışı getirmek bu kadar zor mudur?' dedi, sahip çıkan kadın örgütlerine davayı 'barış ve adalet içinde' takip etme çağrısında bulundu. Kuran-ı Kerim'den mücadele suresini örnek verdi. Baba Aslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet büyüklerine destekleri için teşekkür etti" dedi.

KATİL ARKADAŞINI SUÇLADI
Sanık Ahmet Suphi Altındöken Özgecan'ı suç ortağı Fatih Gökçe'nin yönlendirmesiyle öldürdüklerini anlattı. Altındöken'in "Alnım açıktır" sözü büyük tepkiye neden oldu

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın (20) vahşice katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması dün görüldü. Haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, Tarsus Adliyesi'nin özel konferans salonunda hakim karşısına çıktı. Duruşmaya 150 avukatın yanı sıra; İzmir, Aydın, Osmaniye, Adana ve Mersin Baro başkanları da katıldı. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hakları Komisyonu (TÜBAKKOM) kadın dernekleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, KADEM ve TÜRGEV de duruşmaya katılma talebinde bulundu. Adliye bahçesindeki gruplar cinayeti protesto etti.

SOĞUKKANLILIKLA ANLATTI

Soğukkanlılıkla olayı anlatan Ahmet Suphi Altındöken, yüzünü tırmalayan genç kıza karşılık verdiğini, yerden kalkmadığını görünce babası ile arkadaşı Fatih Gökçe'yi aradığını belirterek şunları anlattı: "Araçtaki kanlı koltuk başlıklarını topladık. Sonra eve girdim. Dışarı çıktığımda Fatih'in araçtan kemerini düzelterek indiğini gördüm. Ne yapıyorsun diye sordum 'bir şey yok' dedi." Fatih Gökçe'nin yönlendirmesiyle Özgecan'ın öldürülmesine karar verildiğini, yine "Bütün kimliğini bıraktın, ellerini kes" demesi üzerine elleri kestiğini söyleyen Altındöken, şöyle konuştu: "Fatih araçtan inerken 'kız güzelmiş' dedi. 'Bir şey yaptın mı' diye sordum. 'Sakın ağzını açma, seni ihbar ederim' dedi." Cesedi yakma niyetinin olmadığını iddia eden Altındöken, bu nedenle benzin şişesini kasten düşürdüğünü, ancak Gökçe'nin ısrar ettiğini, ertesi gün buluştuklarında "Dün otobüste kıza öyle yaklaştığımı söylersen, çoluk çocuğunu kaçırırım' dediğini öne sürdü. Altındöken, hakimin "Madem 100 liraya anlaşmışsın, niye sana saldırdı kız" sorusuna "Onu da siz araştırın. Belki yol ıssız geldi bilemiyorum. Alnım açıktır" diye cevapladı. Sanığın bu sözleri salonda tepkiyle karşılandı. Yaklaşık 10.5 saat süren duruşmanın ardından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmayı da 9 Eylül'e erteledi.
BİZE ULAŞIN