Tek başına Türkiye'yi dolaşacak

Tek başına Türkiye'yi dolaşacak
Gülşah Merve Yüksel 21 yaşında ve tek başına Türkiye'yi dolaşmak için motosikletle yola çıkıyor... Türk kadınını cesaretlendirmek, sesini duyurmak, yurtdışında Türkiye'nin imajına poziitif katkı sağlamak amacıyla Türkiye'nin tüm sınırlarını 36 gün boyunca dolaşacak.
Gülşah, Maltepe Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisi, 21 yaşında cesur ve duyarlı bir genç kız... Hem mesleğine hem de motosiklete aşık... Babasının çocuk yaşlarda aşıladığı motosiklet aşkı bugün onun hayatını şekillendiriyor. 17 yaşında aldığı motosiklet ehliyeti ile bıkmadan, yorulmadan yol yapan, yaptığı kilometrelerle özgürleştiğini, cesaretlendiğini hisseden Gülşah Merve Yüksel, şimdi hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor. Motosikleti ile yolculuğuna İstanbul'dan start verdi. 36 günde 28 şehri dolaşmayı planlayan Gülşah Türkiye'yi çepeçevre tek başına gezecek. Ana yollardan değil alternatif yollardan çizecek rotasını ve keşfedilememiş güzellikleri keşfedecek. Rotasını kendi belirleyen Gülşah gittiği şehirlerde yerel halkın onu kucaklayacağından da emin...

TÜRK KADINININ GÜCÜNÜ VE SESİNİ DÜNYAYA DUYURACAK


Gülşah turunu Türk kadınına armağan edecek... Çünkü Türkiye'de kadınların yaşadığı zorluklar, istismarlar onu çok etkiliyor... Gülşah " kız çocukları sürekli baskı altında, hep bir korku ve baskı ile yetiştiriliyor. Oysa kadının özgürleşmesi, kendine güvenen bir birey olması daha çocukken başlayan bir süreç. Ne kadar kendine güvenen bireyler yetiştirilirse o kadar özgür olmak mümkün oluyor. Cesarette, kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneği de burada başlıyor. Ben bu açıdan aileme çok şey borçluyum. Yapacağım ve erkek işi olarak görünen motosiklet sürücülüğü ile aslında her alanda başarılı olabileceğimizi göstermek istiyorum... Kadınlar sadece evde ya da belli görevlerde olmayı hak etmiyor... İçlerinde benim duyduğum cesareti barındırmaları tüm bu kadınlar için önemli bir adım olacaktır." diyor.

TÜRKİYENİN İMAJINA POZİİTİF KATKI YAPMAK İSTİYORUM


Türk kadınını cesaretlendirmek, kadının isterse neleri başarabileceğini, isterse özgürleşebileceğini göstermek için yola çıktığını söyleyen Gülşah, son dönemde bisiklet ya da motosikletle dünyayı dolaşan turistlerin yaşadıklarının kendini tetikleyen diğer bir etken olduğunu üstüne basa basa dile getiriyor ve şöyle devam ediyor " Bu tur ile Türkiye'nin imajına pozitif katkı sağlayacak bir organizasyona imza atmak istedim... Türk halkı misafirperverdir, yardımseverdir... Beni de bağırlarına basacaklar ve tüm dünya bunu duyacak, görecek... Hep gazetelerde haberlerde kötü olaylar ile gündeme geliyor Türkiye. Ben iyi bir şeyler yaparak bu ülkenin iyi insanlarının çoğunlukta olduğunu göstermek istiyorum."
Gülşah'ın yolculuğu bu tur ile de bitmeyecek... Farklı hedefleri ve rotaları da olan Gülşah dünyayı motosikletle gezme hayalini kuruyor ve şöyle diyor "dünya benim adımı duyacak!"
BİZE ULAŞIN