Simsar Gurlitt koleksiyonundan ilk tablo satışı

Naziler'in yağmaladığı bin 401 eser 3 yıl önce Hitler'in sanat simsarı Gurlitt'in oğlunun evinde bulundu. O eserlerden biri olan Liebermann imzalı ‘Plajda İki Binici’ iade edildiği 90 yaşındaki sahibinin izniyle satıldı

Simsar Gurlitt koleksiyonundan ilk tablo satışı
İngiltere'nin başkenti Londra'da önceki gün Sotheby's Müzayede Evi'nin düzenlediği açık artırmada toplam 51 eser 178.6 milyon sterline satıldı. Satışta gözlerin en çok üzerinde olduğu parça ise Naziler'in Viyana'yı işgalinde el koyduğu 2012'de Münih'te bir apartman dairesinde bulunan tablolardan Max Liebermann imzalı "Plajda İki Binici"ydi. 1901 tarihli tablo ön satış rakamının 3 katı fiyata 1.87 milyon sterline alıcı buldu. Aralarında Picasso, Matisse, Chagal gibi ünlü ressamların eserlerinin de bulunduğu 1401 tablo Hitler'in sanat simsarı Hildebrand Gurlitt tarafından oğlu Cornelius Gurlitt'e bırakılmış, oğul Gurlitt de yıllarca eserleri Münih ve Viyana'daki dairelerinde saklamıştı. Geçen yıl ölen Cornelius Gurlitt'in avukatları, evine baskın sonrası Alman hükümetiyle tabloların asıl sahiplerinin araştırılması ve onlara iade edilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. 'Plajda İki Binici' isimli tablo baskın sonrası ele geçen tablolardan mirasçısına iade edilen ilk 5 eserden biri olmuştu. Şu an 90 yaşında ve görme yetisini yitirmiş olan David Toren'in "Plajda İki Binici"yi son görüşü henüz 13 yaşındayken Nazi subaylarının Yahudi işadamı amcası David Freedman'ın canı karşılığında tabloyu aldıkları an olmuştu. Birçok akrabası da Auschwitz kampında ölen David Toren İsveç'e kaçmıştı. Şu an ABD'de yaşayan David Toren tabloyu tekrar göremeyeceği ve korumasını sağlayamayacağı için satışa çıkardığını söyledi. Böylece Gurlitt koleksiyonundan ilk kez bir eser satılmış oldu. Sotheby's yetkilisi Bernhard Brandstaetter 'Plajda İki Binici' tablosunu "Huzur ve doğa sevgisinin zarif bir anlatımı" olarak yorumlarken "Maalesef bu muhteşem eserler Gurlitt'lerden hiç saygı görmemiş. Eserlerden bazıları yatak altında ya da koltuk arkasında sıkışmış halde bulundu" dedi.

KLİMT'İN ESERİNE 24.8 MİLYON STERLİN
Sotheby's'in düzenlediği açık artırmada en yüksek fiyata satılan eser ünlü ressam Gustav Klimt'in 1902 tarihli 'Gertrud Loew' portresi oldu. 24.8 milyon sterline alıcı bulan eser Klimt'in bugüne kadarki en pahalı ikinci eseri oldu. Klimt doktoru Anton Loew'in 19 yaşındaki kızı Gertrud Loew'in portresini çizmişti. Ancak Yahudi olan Loew ailesi bir süre sonra Naziler'den kaçmak zorunda kaldı. Portrenin önce Klimt'in oğlu Gustav Ucicky'e aldı. Savaş sonrası kendi portresini bulan Loew onu satın alarak ailesine miras bırakmıştı. Açık artırmada Edgar Degas'ın "14 yaşındaki küçük dansçı" isimli heykelciği 15.8 milyon sterline, Rus ressam Kzimir Malevich'in 'Suprematism' adlı soyut çalışması da 21.4 milyon sterline alıcı buldu.
BİZE ULAŞIN