Gözlem sırasında dev patlama

İÜ Gözlemevi'nde güneş teleskobu'yla gözlem yapan öğrenciler, Güneş yüzeyinde büyüklüğü yaklaşık 12 Dünya'nın yan yana gelerek oluşturabileceği mesafeye denk gelen patlamalardan birine şahit oldu

Gözlem sırasında dev patlama
Dünya, Güneş'teki patlamalar nedeniyle oluşan radyasyon fırtınasının etkisine girdi. Büyüklüğü 12 Dünya'nın yan yana gelerek oluşturacağı mesafeye denk olan patlamalardan biri, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi'nde kaydedildi.

GÖRÜNTÜLER KAYDEDİLDİ

Burada güneş teleskobuyla gözlem yapan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi öğrencileri, bir Güneş patlaması anına şahit oldu. Son dönemde gerçekleşen en büyük patlamalardan biri olduğu belirtilen Güneş patlamasının bilimsel görüntüleri gözlemevi tarafından kaydedildi. İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Astronomi ve Uzay Programı öğrencileri, geçen gün saat 11.30'da İÜ Gözlemevi'nin güneş teleskobu ile gözlem yaptı. Öğrencilerin gözlem yaptığı sırada Güneş yüzeyinde büyük bir patlama yaşandı. Meraklı öğrencilerin de şahit olduğu Güneş patlamasının bilimsel görüntüleri kaydedildi. Her biri dünyanın birkaç katı büyüklüğündeki, iki lekeli büyük bir Güneş leke grubunun ortasında gerçekleşen patlamanın son yılların en büyük patlamalarından biri olduğu belirtildi. Önümüzdeki günlerde detaylı incelemesi yapılacak olan bu patlamanın uzunluğu, Güneş yüzeyinde yaklaşık 12 tane Dünya'nın yan yana gelebileceği bir mesafeye karşılık geldiği belirtildi. İÜ'de yer alan patlama sırasında gözlemevinde bu gözleme iştirak eden çocuk üniversitesi öğrencileri ve SOHO Gözlemevi'nden elde edilen, Güneş-Dünya-Jüpiter ve lekelerin karşılaştırmalı görüntüsü incelenebilir.
BİZE ULAŞIN