Sürat teknesi yalıya çarptı

Önceki gece İstanbul Boğazı'nda kontrolden çıkan bir sürat teknesi tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarptı. Teknedeki iki kişi kayıp...

Sürat teknesi yalıya çarptı
İstanbul Boğazı'nda kontrolden çıkıp Anadolu Hisarı'ndaki tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın iskelesine çarpan sürat teknesi alabora oldu. Kısa sürede batan teknedeki 1 kişi yüzerek kıyıya çıkarken 2 kişi ise kayboldu. Olay, saat 04.30 sıralarında meydana geldi. İstanbul Boğazı'nda ilerleyen içinde 3 kişinin olduğu belirtilen sürat teknesi, Anadolu Hisarı açıklarında kontrolden çıkarak Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın iskelesine çarptı. Çarpışmanın etkisiyle ağır hasar gören tekne Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) altında kısa süre içerisinde alabora oldu. Teknede bulunan 33 yaşındaki Cengiz Korkmaz yüzerek boğazın Beykoz tarafında bulunan bir restoranın iskelesine çıktı.

KURTULAN KİŞİ ALKOLLÜYDÜ

Alkollü olduğu öğrenilen Korkmaz, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Kaza sırasında teknede olduğu belirtilen iki kişinin bulunması için çalışma başlatıldı. Deniz Polisi, Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler, FSM köprüsü altında gemi ve botlarla arama yaptı. Sürat teknesinin iskelesine çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nı, 1816-1895 arasında yaşamış, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıbbiye) birincilikle bitiren, dönemin en ünlü doktorlarından ve botanikçilerinden Salih Efendi'nin torunları kullanıyor. Çeşitli organizasyonlar için de açık olan tarihi yalının botanik bahçesi ve bazı bölümleri ise satılmış.
BİZE ULAŞIN