Işık oldu, böbrek verdi şimdi sırada bebek var

Film gibi... Âşık olduğu görme engelli Yusuf'la evlenen Gülcan, kocasının eli ayağı oldu. Ardından böbrek hastası eşine böbreğini verdi. Şimdi tüp bebek tedavisi gören çift, bu mutluluğu bebekle süslemek istiyor

Işık oldu, böbrek verdi şimdi sırada bebek var
Hayat onlar için hiç de kolay değil. Ama onlar birbirlerine sımsıkı sarılarak tüm engelleri aşmayı bildi. Gülcan Uzun önce görme engelli eşi Yusuf'a ışık oldu. Hayatının tüm alanlarında ona gölgesini hissettirdi, desteğini esirgemedi. Ardından nakil olması gereken eşi Yusuf'a böbreğini verdi. Onu hayatta tuttu. Zor günleri aşan çift, mutluluklarını taçlandıracak bir bebeğin hayali ile yanıp tutuşuyor.

ÖNCE TEKLİFİ KABUL ETMEDİ
İstanbul Bağcılar'da oturan Yusuf ve Gülcan Uzun çiftinin hayatı film gibi... Yusuf Uzun (35) görme engelli. 2005'te komşuları sayesinde Gülcan Uzun'u (35) tanıdı. Ve âşık oldu. Yusuf, o günü "Gülcan'ı görmedim ama kalp gözüyle âşık oldum" diye anlatıyor. Kısa bir süre sonra aşklarını nikâh masasına taşıyan çiftin, zorlu yolculuğu başladı. Gülcan, görmeyen eşinin yanından bir an olsun ayrılmıyordu. Onun adeta eli ayağı, ışığı olmuştu. Ancak kısa süre sonra Yusuf'ta böbrek rahatsızlığı çıktı. Daha önce annesini de böbrek yetmezliğinden kaybeden Yusuf'a doktorlar "Nakil olmalısın" dedi. Gülcan, kocasına böbreğini vermek için gönüllü oldu. Teklifi reddeden Yusuf, eşinin ısrarı üzerine nakli kabul etmek zorunda kaldı. Karıkoca ameliyat masasına yattı. Gülcan'ın "Benim sol böbreğimi onun sağ böbreğine taktılar. Hayata tek böbreklerimizle yeniden tutunduk" diye anlattığı ameliyat başarılı geçti. Fabrika işçisi Yusuf, görme engeline bir de böbrek nakli eklenince emekli oldu. Genç çift, bu kez çocuk hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçti. Çocukları olmuyordu, tüp bebek tedavisinin masrafları ise bütçelerini aşıyordu. Ancak, katıldıkları bir televizyon programında İstanbul Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Kadın Hastalıkları -Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Aret Kamar'ı tanıyınca her şey değişti. Merkez, emekli maaşı ile geçinen çiftin tedavi masraflarını karşılama kararı aldı. Dr. Kamar, "Birbirlerine can olan bu çift, tedavi olumlu geçerse bu kez bir cana hayat verecek" dedi.
BİZE ULAŞIN