Müzik dehası çıktı

Rabia, 18 yaşında otizmli genç bir kız. Diğer otizmlilerden farkı ise doğuştan gelen müzik yeteneği. Duyduğu her sesi notaya döken Rabia, 19 farklı enstrüman çalıyor

Müzik dehası çıktı
Rabia Aytek'in (18) otizm belirtileri 2.5 yaşında başladı. Önce yüzündeki gülümseme gitti. Ardından bir noktaya uzun süre donuk bir şekilde bakmaya, annesi dışında kimsenin isteğine tepki vermemeye başladı. Rabia'nın yapılan testlerde hem otistik, hem de epilepsi hastası olduğu belirlendi. Rabia'nın bu zorlu engeli eğitimle aşacağına inanan anne Canan Aytek, kızını okulun yanı sıra Türkiye Beyazay Derneği Kartal Rehabilitasyon Okulu'na götürmeye başladı. Aldığı eğitimle yaşama tutunan Rabia'nın müzik yeteneği 12 yaşına geldiğinde ortaya çıktı. Çamaşır makinesinin karşısında oturup çıkan seslere göre iki yana sallanan kızının müzik kulağı olduğunu düşünen annesi, Rabia'yı gitar kursuna götürdü. Rabia yeteneğiyle herkesi şaşırttı. Düzenlenecek bir konser öncesinde daha önce çalamadığı 25 parçayı birden ezbere çalınca dehası ortaya çıktı. Gitar, keman ve piyano kurslarına aynı anda gitmeye başlayan Rabia, bu sırada hayali olan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın enstrüman sınavında başarılı olarak konservatuvardaki ilk otizmli öğrenci oldu. Aynı zamanda Özel Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi son sınıf öğrencisi olan Rabia, gitar, keman, piyano, kanun, bağlama, çello ve vurmalı çalgıların yer aldığı 19 enstrümanı çalabiliyor.

HER SESİ NOTAYA ÇEVİRİYOR

Rabia'nın dünyada nadir görülen "absolüt duyuş" yeteneğine sahip olduğunu belirten anne Canan Aytek, "Duyduğu her sesi anında notaya çevirebiliyor. Öğretmenleri bunun nadir bir yetenek olduğunu belirtiyor. Rabia sıra dışı yetenekleriyle bizi şaşırtıyor" dedi. Rabia ise hayalinin müzik öğretmeni olup kendisi gibi otistik çocuklara eğitim vermek olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN