Kalp hastası hamileyi zamanla yarış kurtardı

Suriyeli hamile kadına nefes darlığı için gittiği hastanede damar tıkanıklığı ve genetik bir kolesterol hastalığı teşhisi konuldu. Doğum ve hastalıklara müdahale başarıyla tamamlandı

Kalp hastası hamileyi zamanla yarış kurtardı
Suriye'de ateş altından kaçarak Türkiye'ye sığınan 23 yaşındaki hamile bir kadına nefes darlığı şikâyetiyle gittiği Şişli Hamidiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yüksek kolesterole yol açan bir kalıtsal rahatsızlık olan ailesel hiperkolesterolemi tanısı konuldu. Kimliği S.O. olarak açıklanan kadının kalbe giden 3 ana damarı yüzde 90, sol damarı yüzde 60 dardı ve şiddetli göğüs ağrıları da çekiyordu. Önce hamilelik süresince alması gereken ilaçları sağlık sorunları nedeniyle alamayan kadının bebeği kontrol edildi. 8.5 aylık bebeğin sağlıklı olduğu tespit edilince hemen harekete geçildi. Bir yandan kalp ameliyatına hazırlık için işlemler başlatılırken bu aşamada bebek radyasyondan etkilenmesin diye o bölgeye konulan kurşun bir kaplamayla korundu.

KAN TEMİZLEME
Sezaryen doğumla bebek sağ salim dünyaya getirildi. Ardından annenin kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Yoğun bakımda annenin kanının zararlı kolesterollerden temizlenmesi için lipoferez işlemi yapıldı. Doç. Dr. Kadriye Kılıçkesemez "Hastanın durumu tıpta çok az görülen bir vakaydı" diye konuştu. Şimdi anne de bebek de iyi. Anne S.O. "Kendimi evimde hissediyorum. Sağ olsunlar, kendi yakınları gibi ilgilendiler" dedi.
BİZE ULAŞIN