140 kilodan 63 kiloya düştü

140 kilodan 63 kiloya düştü

Tüp mide ameliyatının ardından 77 kilo veren Hasret Gülten Şahin "Artık koşabiliyorum" diyor. Şahin 10 ayda tam 10 beden zayıfladı

42 yaşındaki ev kadını Hasret Gülten Şahin, tüp mide ameliyatından sonra sadece 10 ay gibi kısa bir sürede 58 bedenden 38 bedene düştü. İki çocuk annesi Şahin'in sağlık sorunları, 36 yaşında kalp problemi ile başladı. Bu rahatsızlıkları gittikçe çoğalınca doktorlar zayıflamasını önerdi. İki yıl diyetisyene gitti, başlangıçta kilo vermesine rağmen kiloları kısa sürede fazlasıyla geri aldı. Her türlü zayıflama gıdalarını kullanan ancak başarılı olamayan Şahin, 140 kiloya ulaştı. Akciğer ve kadın hastalıklarında tedavi gördüğü sırada tanıştığı Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu tarafından muayene edilen Şahin, tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Kısa sürede 63 kiloya kadar düşen Hasret Gülten Şahin, "10 ay önce ameliyat oldum. Yüksek kiloyla girdiğim bu yolda 63 kilo ile sorunsuz devam ediyorum. Doktorumun ve diyetisyenimin verdiği diyete harfiyen uydum. Bu arada bende neler değişti? Depresyondaydım, sosyal bir insan oldum. Vücudumla barıştım. Ayak numaram da küçüldü, 58 bedenden 38'e düştüm. Obez hastalar, diyet ve egzersizle fazla kilolarını veremiyorlarsa ameliyatı ciddi şekilde düşünsünler. Hem aşırı kilolarımdan hem de yaşadığım sorunlardan dolayı çok sıkıntı çektim. Şimdi çok mutluyum, koşabiliyorum. En önemlisi de artık sağlıklıyım" diyerek yaşadığı değişimi dile getirdi.

'HER ŞEY AMELİYATLA BİTMİYOR'
Şahin'i sağlığına kavuşturan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ise "Obezitenin tedavisi zordur. Beslenme, egzersiz, yemek davranışının düzeltilmesi ve cerrahi tedavidir. Bunlardan uzun dönemli en etkili olan cerrahi tedavidir. Bunlar içinde de uygun hastalara iyi bir seçenek tüp mide ameliyatıdır. Ameliyatla beraber her şey bitmiyor. Diyet ve spor çok önemlidir" dedi.
BİZE ULAŞIN