'Aklıma hemen oğlum geldi'

Aylan bebeğin cansız bedenini taşıyan Astsubay Mehmet Çıplak: İnşallah yaşıyordur dedim. Bir kolluk personeli olarak değil bir babanın hisleriyle taşıdım

'Aklıma hemen oğlum geldi'
Suriye'den Avrupa'ya gitmeye çalışırken, bindikleri botun alabora olması sonucu ölen Aylan bebeğin cansız bedenini kucağında taşıyan asker, olay gününü anlattı. Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş ve Olay Yeri İnceleme Tim Komutanı Mehmet Çıplak olay günü Akyarlar açıklarında bir mülteci botunun battığı, kıyıya vuran cansız bedenler olduğu ihbarını aldıklarını ve sabaha karşı 05.00 sıralarında bölgeye gittiklerini kaydetti.

'AKLIMA OĞLUM GELDİ'
Sahile yaklaştığında Aylan bebeğin bedeninin kumlar üzerinde yüzüstü yatar halde olduğunu anlatan Mehmet Çıplak, "Bebeğin yanına geldiğimde 'İnşallah yaşıyordur' umuduyla hayat belirtisi aramaya çalıştım. Maalesef herhangi bir hayati belirtisi yoktu" diye konuştu. Kendisinin de 6 yaşında oğlu olduğunu ve Aylan bebeği gördüğünde aklına hemen oğlunun geldiğini söyleyen Mehmet Çıplak, "Tarif edilemeyecek kadar acı bir durum. Bazen insanlar cansız bedenlere yaklaşmaktan çekinirler. Aklıma hiç böyle bir şey gelmeden görevini yapan bir kolluk personelinden öte yavrusuna sarılan bir babanın duyguları içindeydim. Aylan bebeğin kuş kadar hafif ama bir babanın oğlunun cansız bedenini taşıma zorluğunun ağırlığıyla kucağıma alıp, cenaze nakil aracına götürdüm" dedi. Mehmet Çıplak, o fotoğrafın böyle yankı uyandırabileceğinin, aklının ucundan dahi geçmediğini de belirtti.

O YÜKÜ NASIL TAŞIDIN?
Türkiye'nin değişik bölgelerinde 10 yılı aşkın süredir olay yeri inceleme personeli olarak görev yaptığını, bu kadar ağır ve trajik olmasa da benzer olaylarla karşılaştığını belirten Astbubay Çıplak, şunları anlattı: "Daha önce görev yaptığım bir ilçede yakın arkadaşım trafik kazasında hayatını kaybetti. Başka bir olayda ise bir kadın ve çocuklarının gözü önünde eşi öldü. O çığlıklar halen kulağımda." Mehmet Çıplak, tüm dünyayı yasa boğan fotoğrafı gören kişilerin de kendisine "Bu kadar ağır bir yükü nasıl taşıdın" diye sorduklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN