Onlarca dekar orman yok oldu

Orman yangını haberleri dün yine ardı ardına geldi. Bartın, Zonguldak, Muğla ve Manisa'da meydana gelen yangınlar güçlükle kontrol altına alındı

Onlarca dekar orman yok oldu
Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava ve dikkatsizlik orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Bartın, Zonguldak, Muğla ve Manisa'da çıkan yangınlarda onlarca dekar orman alanı zarar gördü. Bartın'ın Ulus ilçesi Hoca köyü mevkisinde ormanlık alanda çıkan yangınlara, Zonguldak ve Karabük Orman Bölge Müdürlüğü, çevre ilçe ve beldelerden gelen arazözler ile belediyelerin itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmalarına Bursa'dan gelen bir yangın söndürme helikopteri de destek verdi. Alevlerin Araçlar, Dörekler, İnciler ve Kınakayası köylerine sıçramaması için iş makinelerince ormanlık alanda yol açma çalışması yapıldı. Yaklaşık 7 saatlik çalışmanın ardından söndürülen yangında 6 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangının köyde bir vatandaşın evinin önünde mısır pişirmek için yaktığı ateşten çıktığı iddia edildi. Eldeş köyünde çıkan orman yangınında da kimsenin oturmadığı bildirilen 2 katlı bir ev tamamen yandı. Muğla'nın Marmaris ilçesi Beldibi mahallesinde de de yerleşim yerine yakın ormanlık alanda yangın çıktı. Çok sayıda yangın söndürme ekibi ve helikopterle müdahale edilen yangında 5 dekar orman zarar gördü. Yangın lüks villalara sıçramadan söndürüldü.

VATANDAŞLAR YARDIM ETTİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde çıkan orman yangınında 4 hektar alan zarar gördü. Söndürme çalışmaları sırasında vatandaşların da ekiplere yardımda bulunduğu görüldü. Alevlerin arasında kalan bir kaplumbağa ise köylüler tarafından yangın alanından çıkartılarak güvenli yere bırakıldı. Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde çıkan yangın da, rüzgarın etkisiyle yayıldı. Yangın İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait bir uçak, 2 helikopter ve yer ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü. Yangında çam, zeytin ağaçları ve bitki örtüsü zarar gördü.

BİZE ULAŞIN