Çelebi Adası'nda mahsur kaldılar

Bodrum'dan Yunanistan'a geçmeye çalışan 6 mülteci botları su alınca yüzerek Çelebi Adası'na çıktı. Adada mahsur kalan mültecileri Sahil Güvenlik kurtardı

Çelebi Adası'nda mahsur kaldılar
Muğla'nın Bodrum ilçesinde önceki gece Ortakent-Yahşi Mahallesi Kabakum Plajı'ndan şişme botla denize açıldıkları öğrenilen 6 kişilik mülteci grubu Çelebi Adası'nda mahsur kaldı. Yunanistan'a geçmeye çalışan 6 kişilik mülteci grubu, botlarının su almasıyla batma tehlikesi yaşadı. Korkudan suya atlayan kaçaklar yüzerek Çelebi Adası'na çıktı. Çevreden geçen gezi teknelerinin fark ederek Sahil Güvenlik Komutanlığı'na haber vermesiyle tespit edilen göçmenler için operasyon düzenlendi. Çelebi Adası'na gelen Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir kurtarma botuna alınan Suriyeli sığınmacılar Bodrum Marina'ya getirildi. Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen sığınmacılar işlemlerinin ardından Yabancılar Şube'ye sevk edildi. Aydın'ın Didim ilçesinde de yasadışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan aralarında çocukların da bulunduğu Suriye uyruklu 251 mülteci Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Edirne'de de 102 göçmen yakalandı.

Aylan soruşturmasında 6 kişi daha gözaltında
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu, aralarında 2 yaşındaki Aylan Kurdi'nin de bulunduğu 12 kişinin ölümüyle ilgili önceki gün yakalanan Cüneyt P., adliyeye sevk edildi. Soruşturmayı genişleten ekipler, zanlı Cüneyt P. ile ilişkili olduğu belirlenen 6 zanlıyı daha gözaltına aldı. Bodrum'da göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen Y.Ç. ve Irak uyruklu L.K. ise tutuklandı.
BİZE ULAŞIN