'Bu kalp bana kutsal emanet'

Kocaeli'nde geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Ünal Emre'nin organları başka insanlara can oldu. Emre'nin kalbinin nakledildiği Mustafa Cuni, "Bana ikinci hayat verdiler. Bu kalp bana kutsal bir emanet" dedi

'Bu kalp bana kutsal emanet'
Beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEM-DER) Başkanı Ünal Emre'nin (50) böbrekleri, karaciğeri, korneası ve kalbi eşi İkbal Emre ve çocuklarının aldığı kararla bağışlandı. "İnşallah eşim birilerine ışık olsun. Kendi de ışık içinde uyusun" diyerek bu zor görevi yerine getiren İkbal Emre, büyük bir aşkla bağlı olduğu eşinin bağışlanan kalbini de elleriyle ambulansa taşıdı. Ardından, organların şifa bekleyen hastalara nakledilmesi için zamanla yarış başladı. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Bölümü ekibi bağışlanan kalbi teslim alırken, bölüm sorumlusu Prof. Dr. Kaan Kırali de naklin yapılacağı Mustafa Cuni'yi (42) ameliyata hazırladı. 3 saat içinde alınan kalp, yeni sahibine nakledildi. Emre'nin kalbi artık Cuni'de atmaya başladı. SABAH, İstanbul Ümraniye'de oturan ve bir şirkette elektrik trafolarının tamirinde çalışırken rahatsızlığı nedeniyle emekliye ayrılan, Mustafa Cuni ile konuştu. Evli ve 4 çocuk babası, Ordulu Cuni, "Bir yıldır ileri boyutta kalp yetmezliği hastasıyım. 3 aydır hastaneden çıkamıyordum. Yataktan kalkacak gücüm yoktu. Bana eşim Esma bakıyordu. Her şeyden ümidimi kesmiştim" dedi.

EŞİNİN KALBİNİ TAŞIDI

Bir ay içinde üç kez kalp bulunduğunu anlatan Cuni, "Birinci ve ikincilerde yapılan tetkiklerde bağışlanan kalp uyumlu çıkmadı. Geçen hafta 'Uygun kalp bulundu' dendiğinde umutlanmadım. Ama sonra kalp benimle tam uyumlu çıktı. Nakil için ameliyathaneye aldıklarında şaşkındım. Bana ikinci hayat verdiler. Kalbi bağışlayan aileyle tanışmak isterim. Ünal Bey'e Allah'tan rahmet diliyorum. İkbal Hanım'a saygım sonsuz. Kendi elleriyle çok sevdiği eşinin kalbini ambulansa kadar taşımış. Bana bu kalp kutsal bir emanet. Yaşıyorsam, bu en kutsal bağış sayesinde" dedi.

'DİREN KARDEŞİM'
İkbal Emre ise eşinin kalbini taşıyan kişiyle tanışmaya hazır olmadığını söyleyerek, "Elbet bir gün yolumuz kesişir. Ama şimdi ona acılı bir eşi görmek iyi gelmez. Şimdi bizim hüzün zamanımız. Onun ise şifa zamanı. Ünal'ın kalbi ona çok iyi gelecek. Kalp uyum sağlamaya çalışırken sızı oluyor. Benim de kalbimde sızı oluyor. 'Diren kardeşim. Diren, çok güzel bir kalbe sahip oldun' diyorum. Prof. Dr. Kaan Kırali, "Hastamız yeni kalbiyle uyum sağladı. 15 gün daha hastanemizde kalacak. Takibi yapıldıktan sonra taburcu olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN