Guinness'in en yeni rekorları

Guinness'in en yeni rekorları
Bu yıl 61'inci yılını kutlayan Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri, 2016 kitabının basıldığını duyurdu. En hızlı kaplumbağadan, başının üzerinde araba taşıyan adama kadar birbirinden farklı rekorların yer aldığı kitap, insanların hayal gücünün ve yeteneğinin sınırlarını zorluyor. Kitabın editörü Craig Glenday, "En yeni ve en sıra dışı rekorları, okuyucuların bilip tanıdığı rekorlarla harmanladık" dedi. İşte rekorlardan bazıları:

Normalden iki kat hızlı
İngiltere'nin Durham şehrinde Bertie isimli bir kaplumbağa normal bir kaplumbağanın iki katı hıza ulaşıp saniyede 0.28 metre yürüyerek 37 yıl aradan sonra "Dünyanın en hızlı kaplumbağası" rekorunu kırdı. Bertie hızını en sevdiği yiyecek olan çileklerin hedef olarak kullanılmasına borçlu.

Başının üzerinde araba taşıdı
ABD'de yaşayan 70 yaş��ndaki John Evans, 33 saniye boyunca başının üzerinde 160 kilogram ağırlığındaki mini arabayı kaldırarak dünya rekoru kırdı. Egzersiz yapmayan, diyabetten bir gözünü kaybeden Evans, başarısını güçlü bacaklarına ve boynuna borçlu.

Dünyanın en uzun çifti
33 yaşındaki Sun Mingming ve 29 yaşındaki Xu Yan isimli Çinli çift, 236 santimetre ve 187 santimetrelik boylarıyla dünyanın en uzun evli çifti oldu.

En iyi kaleci köpek Purin
Japonya'nın Chiba bölgesindeki Beagle cinsi 9 yaşındaki köpek Purin, kalede toplamda 14 golü kurtardı. Daha önceki rekor 11 idi.

36.5 santim kürklü tavşan
ABD'nin California eyaletinde yaşayan iki yaşındaki bir İngiliz Angora tavşanı, 36.5 santimetre ile dünyanın en uzun kürkü rekorunu elinde tutuyor.

Rekortmen çiftçi Peter
İngiltere'nin Newark şehrindeki çiftçi Peter Glazebrook 9.1 kilogram ağırlığında havuç ile 27.48 kilogram ağırlığındaki karnabahar yetiştirdi.

En büyük insan ayağı
Venezüellalı Jeison Orlando Rodriguez Hernandez (20), 40.1 santimetre boyundaki sağ ayağı ve 39.6 santimetrelik sol ayağı ile yaşayan en büyük ayaklı insan.

BİZE ULAŞIN