Sahte raporcu albaya 406 yıl hapis istendi

Askerlikten kurtulmak isteyen çok sayıda kişiye rüşvet karşılığı çeşitli türde raporlar düzenlediği ileri sürülen emekli Tabip Albay Haşmet Işıklı ve yardımcısı hakkında 406'şar yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı

Sahte raporcu albaya 406 yıl hapis istendi
Ünlülerin psikiyatrisi olarak bilinen emekli Tabip Albay Haşmet Işıklı'ya, İstanbul Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nde Psikiyatri Kliniği şefliği yaptığı dönemde rüşvet karşılığı birçok isme sahte rapor verdiği gerekçesiyle çete davası açıldı. Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü'nün hazırladığı 55 sayfalık iddianamede, Kasımpaşa Asker Hastanesi'nde görevli psikiyatri Uzmanı Tabip Albay Haşmet Işıklı'nın liderliğini yaptığı suç örgütünün askerlikten kurtulmak isteyen şahıslara rüşvet karşılığında sahte sevk geciktirme raporu, hava değişim raporu, "askerliğe elverişli değildir" raporu, görevli rütbeli TSK personeli ile sivil devlet memurlarına "hava değişim raporları" temin ettiği kaydedildi. Işıklı'ya bu eylemleri sırasında hastanede sivil memur olan Hakan Harput'un da yardım ettiği iddia edildi.

GAZETECİ ERGENÇ DE VAR

Haşmet Işıklı ile işbirliği yaparak askerlik görevini zamanında yerine getirmediği gerekçesiyle hakkında dava açılan isimler arasında gazeteci Selçuk Ergenç'in de olması dikkat çekti. Gazeteci Ergenç'in, 3 Aralık 2010'da şüpheli Işıklı'dan 70 bin dolar karşılığında sevk geciktirme raporu aldığı anlatılan iddianamede, Ergenç'in Haşmet Işıklı'nın Etiler'deki muayenehanesine gittiği, burada görüşmeler yaptığı, hazırlanan sahte içerikli raporu da burada teslim aldığı belirlendi. Ergenç'in rüşvet ve resmi belgede sahtecilik suçları kapsamında 6 yıldan 17 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede 30 şüpheli yer aldı. Çıkar amaçlı suç örgütü lideri olduğu belirtilen Haşmet Işıklı ve yardımcısı Harput'un örgüt yöneticiliği, rüşvet almak, resmi belgede sahtecilik suçlarından 406'şar yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca rapor alan 12 kişi de aynı dava kapsamında rüşvet ve resmi belgede sahtecilikten yargılanacak. Şüpheliler önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.
BİZE ULAŞIN