2 bin 200 yavru denize kavuştu

Fethiye'de Çalış plajındaki 800, Yanıklar sahilindeki bin 400 yavru caretta caretta, denizle buluştu. Çevreciler sahildeki yuvaları korumak için 120 gündür çadırlarda nöbet tutuyordu

2 bin 200 yavru denize kavuştu
Viyana Üniversitesi'nden gelen 13 gönüllü öğrenci, Fethiye'deki 143 caretta caretta yuvası için 120 gün gece gündüz nöbet tuttu. Bu emeklerinin karşılığı ise 2 bin minik kaplumbağanın denizle buluşmasına tanıklık etmek oldu. Nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan caretta carettalar, bu yıl Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Çalış ve Yanıklar sahillerine 143 yuva yaptı. Bu yuvaların bu yılki korumasını ise Avusturya'daki Viyana Üniversitesi'nden gelen gönüllü öğrenciler, yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü görevlileriyle birlikte çalışan öğrenciler, önce caretta carettaların yumurtlama döneminde, yumurta bırakmalarını da izleyip, bu yuvaları kafesle korumaya aldı. Ardından 120 gün gece-gündüz demeden sahilde nöbet tuttu.

10 KİLOMETRELİK SAHİL
Öğrenciler,yavrular yumurtadan çıkmaya başlayınca da 10 kilometrelik sahil boyunca gezip, gece ay ışığını takip ederek denize ulaşmalarına yardımcı oldu. Öğrenciler, bazı yavruları ise rehabilite için önce kovaya aldı. Ardından da denize ulaştırıldı. Çalışmaları, çevreye duyarlı yerli ve yabancı turistler de ilgi ile izledi. Bir yandan yavruları denize kavuşturmaya çalışan öğrenciler, bir yandan da yavruları, çevresini sarıp cep telefonlarıyla görüntülemeye çalışırken turistlerin gönüllülerin flaş ışıkları ve diğer ışıklardan korumaya çalıştı. Bu emeklerinin sonunda ise Çalış plajındaki 33 yuvadan 800, Yanıklar sahilindeki 110 yuvadan da bin 400 yavru caretta caretta, denizle buluştu. Sahile yakın noktalara kurdukları çadırlarda kalan öğrenciler, bu emeklerinin karşılığını da, muhteşem buluşmaya tanıklık ederek aldı.Yöneticileri ile birlikte 13 kişilik ekip, bu arda tatil yapma fırsatı da buldu. Fethiye limanını mesken tutan 2 caretta caretta ise, turistlerin ilgi odağı oldu. Balıkçıların balık vererek besledikleri caretta carettalar nefes almak için başlarını çıkardığı anda turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşıyor. Turistler, caretta carettaları fotoğraflayabilmek için birbirleriyle yarışıyor.
BİZE ULAŞIN