'Bitki zenginliğimizi değerlendiremiyoruz'

Bezmialem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi'ni açan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan "Ülkemizin bitki zenginliği diğer coğrafyaları kıskandıracak boyutta ama bu milli serveti iyi değerlendiremiyoruz" dedi

'Bitki zenginliğimizi değerlendiremiyoruz'
Türkiye'nin YÖK onaylı ilk fitoterapi merkezi olan Bezmialem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi, dün Emine Erdoğan tarafından açıldı. Emine Erdoğan, Bezmialem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi'nin insanların bitkisel tedaviyi kullanırken güvenebileceği bir adres olacağını vurguladı.

'ÜLKEMİZ İÇİN UMUT VERİCİ'
Erdoğan, "Şifa kaynaklarını kullanmak konusunda bugünü ülkemiz için milat kabul ediyorum. Bu merkezde çok önemli çalışmalar yapılacak ve biz de gönül rahatlığıyla bitkisel tedaviyi kullanacağız. Vakıf ruhunun güzelliği sizlerin sayesinde kök veriyor. Bitkilerle tedavi konusunda bilimsel çalışmalar yapan bir kurumun olması ülkemiz için umut verici. Ülkemizin bitki zenginliği diğer coğrafyaları kıskandıracak boyutta ama bu milli serveti iyi değerlendiremiyoruz. Avrupa, cüzi bedellerle bizden aldığı hammaddeyi pahalı ilaçlar haline getirerek tüm dünyaya pazarlıyor. Çünkü Batı, bu şifa kaynağını çoktan keşfetti ve modern tıbba kazandırdı. Biz de bu alanda bazı önemli adımlar attık. 4 yıl önce Sağlık Bakanlığı bünyesinde fitoterapinin de alt birim olduğu daire başkanlığını kurduk. Doktorlar burada eğitim alıyor" diye konuştu.

'REFERANS OLACAK'
Merkezin bitkilerle tedavi alanında önemli bir referans noktası olacağını söyleyen Emine Erdoğan, "İnsanlığın birikiminde bu derece yeri olan ama bilimsel metotlarla harmanlanmayı bekleyen bu alan, suiistimallerin konusu oluyor. Şifa meselesi olmaktan çıkıp başka sorunlara yol açıyor. Bilinçsiz üreticiler hastaların ihtiyacını suiistimal ediyor. Şifa bitkilerin doğru şekilde toplanıp usulüne uygun kurutulup doğru dozda kullanılması önemlidir. Fitoterapi merkezimiz bu anlamda önemli bir referans noktası olacak. Bu çabaların sayısının artmasını diliyorum" dedi. Erdoğan, botaniğin babası kabul edilen ve Almanya'da tıp fakültelerinde ders kitabı olarak okutulan İbn-i Baytar'ın eserinin Türkçeye çevrilmesi çalışmasını da himaye edeceğini açıkladı.
BİZE ULAŞIN