'Öleceksek havada ölelim'

"Yarasa adam" kıyafetiyle Fransa'da yaptığı atlayışta paraşütü açılmayınca 2 bin 525 metreden çakılan kalp cerrahı Mehmet Susam, son röportajını verdiği SABAH'a "Öleceksek havada ölelim" demişti

'Öleceksek havada ölelim'
Tıp dünyası ve doğa sporları tutkunları, Fransız Alpleri'nde "wingsuit" (yarasa adam) atlayışı sırasında hayatını kaybeden kalp cerrahı Mehmet Susam'a ağlıyor. Aynı zamanda madalyalı kürekçi, lisanslı yamaç paraşütçüsü, snowboardçu, dalgıç, motosiklet yarışçısı, biyomedikal mühendisi ve müzisyen olan doktor Susam, 6 Eylül'de Fransa'nın ünlü doğa sporları ve kayak merkezi Chamonix'e gitmeden önce SABAH'a konuşmuştu. Susam, Türk ve dünya havacılık tarihine geçmeyi planladığı, 800 metre yükseklikten helikopterden wingsuit ile atlayıp Boğaziçi Köprüsü'nün altından geçerek paraşütsüz denize ineceği çılgın atlayışın detaylarını anlatmıştı. "Çok başarılı bir cerrahsın. İyi de bir hayatın var. Canını riske atacak bu sporları yapmaktan hiç korkmuyor musun" sorusuna Susam tereddüt etmeden, "Hiç korkmuyorum. Çocukluğumdan beri en büyük tutkum uçmak. Öleceksek havada ölelim" yanıtını vermişti. Uçma tutkusunun daha çocuk yaşlarda başladığını, kartallara, atmacalara bakıp hayal kurduğunu, yedinci yaş gününde hediye edilen beş saka kuşu ile bu tutkusunun iyice ateşlendiğini anlatmıştı. Çılgın doktor Susam, "Uçurum kenarlarına gidip atlama hayali kurardım. Hayalimi paraşüt ve wingsuit ile gerçekleştirdim. Üç bine yakın yamaç paraşütü uçuşu yaptım. Tek seferde 110 km'ye kadar uçtum. Şimdi bir hedefim var. İmkansızı başarıp, uzaydan atlayan 'korkusuz Felix' lakaplı Felix Baumgartner gibi tarihe geçmek istiyorum. Ben de korkusuz Mehmet'im. Havacılık tarihine geçecek bir ilke imza atacağım" demişti.

HASTANE ÖNÜNDE TÖREN

Susam, Fransa'ya gitmeden hemen önce, çalıştığı hastanenin kafeteryasında çılgın atlayışında kendisini denizde botlarla bekleyecek ekibin başındaki emekli SAT komandosu binbaşı Levent Bektaş'la görüşmüştü. Susam, SABAH'ın da yer aldığı bu görüşmede atlayışla ilgili tüm riskleri Bektaş ile uzun uzun konuşmuştu. Susam'ın ölüm haberi üzerine iki ağabeyi İsviçre'ye gitti. Otopsinin ardından cenazenin İstanbul'a getirilmesi planlanıyor. 25 Eylül'de evlenmek için nikâh günü aldığı ortaya çıkan Susam için 17 Eylül Perşembe günü çalıştığı Okmeydanı Memorial Hastanesi'nde tören yapılacak. Ardından cenaze Ankara'da Karışıyaka Merkez Camisi'nde ikindiye müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
BİZE ULAŞIN