Damda uyuyan 21 kişi yaşamını yitirdi!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıcak havada damda uyuma keyfi, bu yaz 21 kişinin hayatına maloldu.

Damda uyuyan 21 kişi yaşamını yitirdi!
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği geçen yaz mevsiminde Diyarbakır, Batman ve Mardin'de uyumak için kapalı mekanlar yerine doğal serinliği tercih eden birçok kişi, damdan düştü.

Diyarbakır'da 814, Mardin'de bin 327, Batman'da ise 134 kişi olmak üzere toplam 2 bin 275 kişi damdan düşme sonucu hastaneye kaldırıldı. Bunlardan 21'i sevk edildikleri Diyarbakır'daki hastanelerde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Diyarbakır'da geçen yıl 13, önceki yıl da 23 kişi damdan düşerek hayatını kaybetmişti.


"KAFA TRAVMASI VE BEYİN KANAMASI RİSKİ YÜKSEK"


Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Sadullah Girgin, AA muhabirine, hava sıcaklığının yükseldiği dönemlerde damdan düşme vakalarının da arttığını söyledi.

Doç. Dr. Girgin, sıcak yaz gecelerinde doğal serinliği tercih edenlerin damda uyuduğunu ifade ederek, en çok düşme vakalarının uyanmaya yakın meydana geldiğini vurguladı.

Düşmeye damın etrafının korunaklı olmamasının da neden olduğuna dikkati çeken Girgin, önlemlerin de yetersizliği nedeniyle uykulu halde yüksekten düşmenin söz konusu olduğunu aktardı.

"Damdan düşerek yaralanan kişilerde kafa travması, beyin kanaması ve felç riski yüksek. Önlemlerin alınarak bu keyfin sürülmesini öneriyoruz" diyen Girgin, yüksekten düşme ile karşı karşıya kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini önerdi.


"ÇOCUKLARDA DÜŞME DAHA KÖTÜ SONUÇLANABİLİYOR"


El ve ayak kırıklarında iyileşmenin söz konusu olduğunu ancak kafa yaralanmaları, boyun kırıklarının ölüme yol açabildiğini anlatan Girgin, omurilikteki yaralanmanın ise felç ile sonuçlanabildiğini dile getirdi.

Girgin, iç organlarda karaciğer, böbrek, dalak yaralanmalarıyla da hastaların hayatını kaybedebildiğini belirterek, "Damdan düşme ciddi bir travmadır. Özellikle çocuklarda düşme daha kötü sonuçlanabiliyor" dedi.


"TAHT BULUNMAYANLARDA DÜŞME VAKALARI DAHA SIK YAŞANIYOR"Mardin'de yaşayan Ekrem Erkar, geceleri damda vakit geçirdiklerini anlatarak, tüm riske rağmen damda uyumayı tercih ettiklerini söyledi.

Erkar, bölge halkının damların üzerine yaklaşık 1 metre yükseklikte kurulan sedir biçimindeki tahtlarda yattığını anlatarak, "Evinin damında taht bulunmayanlarda düşme vakaları daha sık yaşanıyor. Tahtlarda uyumak daha sağlıklı ve güzel. Gönül rahatlığıyla çocuklarımızla yatırıyoruz" şeklinde konuştu.

Yüksel Erkar da çocukluğundan beri damda uyuduğunu belirtti.

Erkar, yaz gecelerinde damda keyif yaptıklarını dile getirdi.

Sedat Aslanacıer ise damda uyumanın çok rahat olduğunu ancak yüksekten düşme korkusu nedeniyle damda uyuyamadığını aktardı.

BİZE ULAŞIN