Son yolculuğuna türküyle uğurlandı

Fethiye'de yaşamını yitiren Türkiye âşığı Hollandalı Nauta, vasiyeti üzerine son yolculuğuna "Yüksek Yüksek Tepelere" türküsü eşliğinde uğurlandı

Son yolculuğuna türküyle uğurlandı
Muğla'nın Fethiye ilçesinde hayatını kaybeden Türkiye aşığı Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, vasiyeti üzerine "Yüksek Yüksek Tepelere" türküsü eşliğinde defnedildi. 2008'de geldiği Türkiye'ye âşık olan 80 yaşındaki Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, Fethiye'nin Foça Mahallesi'nde bir villa satın alarak buraya yerleşti. Evli ve 3 çocuk babası Nauta, "Eğer bir gün ölürsem beni Foça Mahallesi Mezarlığı'nda çok sevdiğim Türk ezgisi 'Yüksek Yüksek Tepelere' türküsünü dinleterek toprağa verin" şeklinde eşi Hendrika Anna Tunderman Nauta'ya vasiyette bulundu.

MEZARINA TEYP KONULDU

Vasiyetinde bahçesindeki çiçeklerden de mezarına dikilmesini isteyen Nauta, Hollandalı sanatçı Andre Rieu'nün bir parçasının da cenaze töreninde çalınmasını vasiyet etti. Fethiye'de önceki gün vefat eden Nauta'nın vasiyeti, eşi ve çocukları tarafından gerçekleştirildi. Foça Mahalle Mezarlığı'nda Hıristiyan din adamı David Groom tarafından düzenlenen cenaze töreninde Hendrika Anna Tunderman Nauta ve kızları Miryam Nauta ile Anjeligue Nauta vasiyeti bir bir yerine getirdi. Mezarı başında teypten Andre Rieu ve ardından "Yüksek Yüksek Tepelere" türküsü çalındı. Bu sırada gözyaşlarını tutamayan eşi ve yakınları da Nauta'nın çok sevdiği türküye kısa süreli eşlik etti.

BİZE ULAŞIN