İki işçi Basra'da serbest bırakıldı

Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı, Irak'ın Basra kentinde serbest bırakıldı

İki işçi Basra'da serbest bırakıldı
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbayca'ın başkenti Bakü'de bulunan Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2 Eylül'de kaçırılan işçilerden Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı'nın dün serbest bırakıldığını söyledi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden yetkililerin serbest bırakılan işçilerle görüştüğünü ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini verdiğini ifade eden Bilgiç, "Diğerlerinin de serbest bırakılmasını temenni ediyorum" dedi. Serbest bırakılan Yılmaz ve Özpilavcı'nın serbest bırakıldıkları hastahane şantiyesinden, Basra'daki emniyet güçleri tarafından güvenli bir bölgeye alındı. Güvenlik güçlerinin nasıl serbest bırakıldıkları ve diğer işçilerin nerede olduklarını öğrenmek için soruşturmaya alındıkları aktarıldı. Basra İl Meclisi Sözcüsü Ahmet el-Sıleti ise "Öğle saatlerinde, daha önce kaçırılan işçilerden ikisi, Basra kent merkezinde bir Türk şirketi tarafından yapılan hastanenin şantiyesine getirildiler. İşçilere askeri üniforma giydirmişlerdi. Henüz kimin onları bu şantiyeye getirdiği belli değil" dedi. Türkiye Elçilik yetkilileri ise Yılmaz ve Özpilavcı'nın Bağdat ya da Basra'dan uçakla İstanbul'a getirilmeleri bekleniyor. Bağdat'ın Sadr bölgesinde 2 Eylül'de bir Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci kaçırılmıştı.

DİĞER İŞÇİLERİN BIRAKILMASI DA AN MESELESİ
Türk vatandaşı 18 işçiden 2'sinin salıverilmesi sürecinin perde arkasına SABAH ulaştı. Yapılan değerlendirmelere göre, geri kalan 16 işçinin de 'çok yakın süre içerisinde' salıverilmesi beklenirken, iki işçinin serbest bırakılmasında Şii liderlerden gelen sert açıklamaların etkisi olduğu belirtiliyor. Iraklı Şii din adamları Mukteda es-Sadr ile Ayetullah Ali Sistani kaçırılma olayını şiddetle kınayarak işçilerin derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunmuştu. Şimdilik Basra'da tutulan iki işçinin sağlık durumlarının iyi olduğu bugün Türkiye'ye getirilmesinin beklendiği öğrenildi.

'ÇOCUKLARIM BABALARININ KAÇIRILDIĞINDAN HABERSİZ'
Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden Muzaffer Kaya'nın Sivas'ta yaşayan eşi Marziye Kaya, kızları Melike (8) ve Hüsne (5) ile zor günler yaşadığını anlattı. Çocuklarım babalarının kaçırıldığından habersiz olduğunu belirten Kaya, "Eşimle son görüşmemizde kardeşinin düğününe geleceğini söylemişti. Eşim bir an önce kurtarılsı" dedi.

BİZE ULAŞIN