Arafat'ta birlik beraberlik duası

Mekke'ye gelen yaklaşık 3 milyon hacı adayı, haccın en önemli rüknü olan Arafat vakfesine durdular. Vakfe duasını yaptıran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Eli kalem tutacak çocuklarımızı dağlara kaçırıp, kardeş katili devşirenlerin ıslah olmaları için dua edeceksiniz" dedi

Arafat'ta birlik beraberlik duası
Dünyanın dört bir yanından geldikleri Mekke'den önceki akşam saatlerinden itibaren yola çıkan hacı adayları, dün sabah saatlerinden itibaren Arafat Ovası'nda kendilerine ayrılan çadırlara geldi. Çadırlarda vakitlerini, dualar, telbiyeler ve zikirle geçiren hacı adayları, Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın buluştukları Cebel-i Rahme Tepesi'ni gezdi. 50 dereceyi bulan sıcağa rağmen tepeye çıkarak dua eden hacı adayları, Müslümanlar'ın selametini istedi. Gözyaşları arasında Allah'a yalvaran Müslümanlar günahlarının affı ve İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının dinmesi için dua etti. Duygusal anların yaşandığı Arafat'ta dili, ülkesi ve rengi ayrı olmasına rağmen herkes aynı duygu ve düşüncelerle Rabbi'ne yönelip niyazda bulundu.

AKDENİZ'DE BEBEK CESEDİ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Arafat'ta vakfe duası edenler arasındaydı. Hz. Muhammed'in "Artık şeytanın bu topraklardan ümidini kestiğine inanıyorum. Ama bir korkum var. O da sizin birbirinizin boynunu vurarak, aranıza fitnelerin girmesinden korkuyorum" sözlerini hatırlatan Görmez, şimdi o fitnelerin yaşandığı dönemden geçildiğini kaydederek "İşte İslam dünyası, çocuk, bebek cesetleri Akdeniz'in sahillerine vuruyor. Müslümanlar yerlerinden yurtlarından edilmiş, aralarında her türlü fitne kol geziyor. İşte Arafat meydanında bütün bu kardeşlerimize dua etmeyi unutmayalım" dedi.

ŞEHİTLERE DUA
Görmez "Vakfe duruş demektir. Sizin buradaki duruşunuz daima zalimlere karşı mazlumların, hakkın, adaletin, hakikatin, faziletin, erdemin, merhametin yanında bir duruştur. Elbette kendinizi, çocuklarınızı, sevdiklerinizi unutmayacaksınız. Ama hep birlikte kalplerimizi birleştirerek dünya mazlumlarının umudu olmuş ülkemize dua etmeliyiz. Verdiğimiz şehit yavrularına dua etmeliyiz. Ülkemizde milletimizin fertleri arasına sokulmak istenen her türlü fitne ve fesadın bir an önce ortadan kalkması, şefkatin, merhametin, sevginin bütün yürekleri kuşatması için dua etmeliyiz. Eli kalem tutacak çocuklarımızı dağlara kaçırarak onların ellerine silahlar vererek onlardan kardeş katili devşirenlerin Kahhar ismi celiliyle kahrolması için yahut ıslah olmaları için dua edeceksiniz" dedi. Arafat'tan sonra bütün Müslümanlar'la birlikte Meş'aril Haram'a yürüneceğini söyleyen Görmez, burasının özel mekanlardan biri olduğunu belirtti. Daha sonra Türkiye'den gelen 65 bin hacı adayı, öğle ve ikindi namazlarını cem-i takdim ile birleştirerek kıldı. Görmez'in yaptırdığı vakfe duası sırasında hacı adayları gözyaşlarına hakim olamadı. Hacı adayları, duanın ardından Müzdelife'ye geçerek akşam ve yatsı namazlarını bileştirerek kıldı.

KâBE'NİN ÖRTÜSÜ DEĞİŞTİRİLDİ
Hacı adaylarının vakfe için Arafat'a çıktığı Arife gününde sabah namazının ardından Kâbe'ye yeni örtüsü yerleştirildi. İşlem, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Başkanlığı'na bağlı 86 işçi tarafından gerçekleştirildi. Örtünün yapımında yaklaşık 700 kilogram saf ipek ile 120 kilogram altın ve gümüş iplik kullanıldı. Kâbe'nin 47 metre uzunluğundaki örtüsünün üzerinde altın ve gümüşten işlenmiş çeşitli ayet ve dualar bulunuyor. Her yıl Zilhicce ayının 9'unda yenilenen örtü, hac farizasının bitimine kadar Kâbe görünecek şekilde aralanıyor.

MEKKE'YE UZAYDAN SELAM VAR
Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUI) mart ayında ulaşan ve burada bir yıl kalmayı hedefleyen ABD'li astronot Scott Kelly, hac dönemindeki Mekke'yi uzaydan görüntüledi. UUI'dan çektiği Mekke görüntüsünü sosyal medyada paylaşan Kelly, fotoğrafa "Kutsal Şehir Mekke'ye günaydın!" notunu da ekledi. Kelly'nin uzayda kaldığı sürede insan vücudunun çekimsiz ortama nasıl cevap verdiği incelenecek.

HACI OLACAKLAR
Bazı hacı adayları geceyi Müzdelife'de geçirirken, Türkler'in de aralarında bulunduğu bazı hacı adayları ise dün geceden itibaren Mina'ya geçti. Hacı adayları bugün de Mina'da Büyük Şeytan'a 7 taş atacak. Kurbanları kesildikten sonra tıraş olacak hacı adayları ihramdan çıkarak hacı olacak.

BİZE ULAŞIN