Tsunami gibi

Bodrum'u arife günü vuran selde, 350 kadar ev ve işyeri hasar gördü. Yollar yarıldı, araçlar sularda sürüklendi. İlçeye eylül ortalamasının 16 katı yağış düştüğü açıklandı

Tsunami gibi
Bodrum'da önceki akşam bastıran sağanak sonrası yaşanan sel nedeniyle, tsunami felaketlerini andıran görüntüler ortaya çıktı. Asfalt yarıldı, sularda sürüklenen onlarca araç kullanılamaz hale geldi. İlçe merkezi ile Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi, Turgutreis başta olmak üzere birçok bölgede ev ve işyerleri sular altında kaldı. Maddi, manevi kayıpların yanı sıra çok sayıda sokak hayvanı da telef oldu. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde "kriz masası" kuruldu. Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, 10 mililitre olan eylül ayı yağış ortalamasının 16 katı yağış düştüğünü açıkladı. Belediye ekipleri temizlik çalışmalarını yaparken emniyet güçleri de güvenlik önlemleri aldı. Birçok vatandaş geceyi ev ve işyerlerini temizleyerek geçirdi.

100 KİŞİ KURTARILDI

Bodrum Yarımadası'nın birçok bölgesinde yaşanan sel felaketi sırasında bazı vatandaşlar araçlarında mahsur kaldı, istinat duvarları yıkıldı, ağaçlar, elektrik direkleri devrildi. Yollardaki asfalt büyük hasar gördü. Bodrum Yokuşbaşı, Çarşı, Kale Caddesi, Azmakbaşı, Kumbahçe Plajı, Konacık ve Bitez'de çok sayıda araç sel sularına kapıldı. Bazı araçlar ev ve işyerlerine çarparak zarar verdi. Sahildeki işyeri ve konutların masa ve sandalyeleri denize, Yokuşbaşı Köprübaşı mevkisinde köprüden düşen bazı araçlar ise Azmakbaşı'na doğru sürüklendi. AFAD'tan yapılan açıklamada, en az 350 ev ile 400 kadar aracın zrar gördüğü, mahsur kalan 100 kadar vatandaşın da ekiplerce kurtarıldığı belirtildi. Felakette mucize eseri can kaybı yaşanmazken hafif yaralanan 10 kişi hastanelerde tedavi edildi. Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme Mahallesi'nde de bir katamaran battı. 8 turist çevredeki otel personelinin yardımıyla kurtarıldı.

'TAKVİYE EKİP GİTTİ'
Muğla Valisi Amir Çiçek:
"Bütün ekiplerimiz organize olarak arama kurtarma çalışmalarını yürüttü. Takviye ekipler gönderildi. Elektrik iletişim ve kanalizasyon hatlarımızda, ev ve işyerlerinde hasarlar meydana geldi. Bodrum'un en kısa zamanda bayrama en iyi şekilde ulaşmasını sağlayacağız."

BİZE ULAŞIN