Şanslı'ya hem yazlık hem kışlık ev bulundu

Yaşam mücadelesiyle Türkiye'nin tanıdığı 'Şanslı' köpeği sahiplenerek Almanya'da yaşadığı eve götüreceğini söyleyen Feride Demirel Demircan: Yazları da Altınoluk'taki yazlığımda geçireceğiz

Şanslı'ya hem yazlık hem kışlık ev bulundu
Henüz 3 aylıkken "köpek gençlik hastalığı"na yakalan 'Şanslı', Ankara'daki bir barınağa bırakıldı. Barınakta hastalığı yenmeyi başaran talihsiz köpeğin bu kez de 3 bacağı birden felç oldu. Şanslı'nın durumunu fark eden genç hayvansever Ilgın Bektaş (18), hasta köpeği 1 yıl boyunca ziyaret etti. Barınakta hareketsiz yatan köpeğin vücudunda yaralar, kaslarda sertleşme başladı. Yeterli beslenemeyen köpek iyice zayıf düşünce Bektaş tarafından özel bir veteriner kliniğine kaldırıldı. Tedavi aşamasını ve verdiği yaşam mücadelesini sosyal medyadan paylaşan Bektaş, köpeğin hayatını değiştirdi. Birden gazete haberleriyle Türkiye'nin tanıdığı Şanslı, ülkemizin dört bir tarafından gelen hayvanseverlerin sevgisi ve ilgisiyle karşılaştı. Şanslı için yardım kampanyaları düzenlendi.

'TEDAVİSİ BİTİNCE GELECEĞİM'
Almanya Wermelskirchen'de oturan Ferdide Demirel Demircan (60) da verdiği yaşam mücadelesinden çok etkilendiği Şanslı'yı evlat edinme kararı aldı. Köpeği Almanya'ya götürecek olan Demircan, "Sosyal medyada Şanslı'yı gördüm ve hayat hikayesi beni çok etkiledi. 25 Nisan'da Ankara'ya gelip Şanslı'yı ziyaret ettim. Ancak tedavisi devam ettiği için Almanya'ya geri döndüm. İlk fırsatta Almanya'dan gelip Şanslı'yı götüreceğim. Aynı zamanda Balıkesir Altınoluk'ta yazlığım var. Orada da yazları bulunuyorum. Hem Almanya hem de yazlıkta Şanslı'ya güzel bir hayat vermek istiyorum" diye konuştu.

"ONA SICAK BİR YUVA GEREKLİ'
Şanslı'yı ilk sahiplenen ve hayata tutunmasında büyük rol oynayan Ilgın Bektaş ise "Şanslıyı binlerce köpek içinden, hayat hikayesinden etkilenerek evlat edindim. Bir yılı aşkın süredir tedavi ve bakımını üstlendim. Şanslı barınaktan geldiğinde oldukça sağlıksız ve yara içindeydi. Akupunktur, Homeoterapi, Lazer tedavisi, Botoks, Fizik tedavi ve hidroterapi uygulaması ile daha sağlıklı duruma getirildi. Tedavi sürecinde tek ayağı ile hayata iyice bağlandı ve artık rahatlıkla oturabilir sağlıklı durumuna kavuştu. O çok özel bir canlı Almanya'ya gitmesi fikri başta beni üzdü ancak ona sıcak bir yuva ve şefkat gerekli. Bunu da Feride hanımın vereceğinden hiç şüphem yok. Onu yeni yuvasına gittiğinde de mutlaka ziyaret edeceğim" dedi.

İnsanlardaki kızamık virüsüne benzeyen 'paramyxovirüs' kaynaklı 'köpek gençlik hastalığı' yüksek ateşle birlikte hayvanın tüm organlarını etkiler. Özellikle aşılanmamış köpeklerde daha yaygın görülen hastalıktan ölüm riski yüzde 75. 'Şanslı' tedavi sayesinde felçten kurtuldu.

BİZE ULAŞIN