Umuda yolculuk yine ölüme çıktı

Bodrum'dan Yunan adalarına geçmek isteyen 40 mülteci 8 metrelik tekneyle açıldı. Aşırı yükten batan tekne 5'i çocuk 17 kişiye mezar oldu, 20 göçmense yüzerek son anda kurtuldu

Umuda yolculuk yine ölüme çıktı
Bodrum'da, yasadışı yollarla Yunan adalarına geçmek isteyen 40 mülteci dün sabah 8 metrelik tekneyle denize açıldı. Ancak tekne, Çavuş Adası açıklarında aşırı yük nedeniyle battı. 17 kişi ölürken, 20 kişi ise adaya yüzerek kurtuldu. Kaybolan 3 kişi de aranıyor. Bodrum'dan Yunan adalarına gitmek isteyen 40 Suriyeli mülteci, dün sabah saatlerinde, 8 metrelik tekneyle, Gümüşlük sahilinden denize açıldı. Ancak Çavuş Adası'nın yarım mil kadar açığına ulaştıklarında aşırı yük nedeniyle su almaya başlayan tekne, çıkan paniğin ardından kısa süre sonra da alabora oldu.

CESETLER ÇIKARILDI

Alt bölümünde bulunan 5'i çocuk, 5'de kadın 17 mülteci, tekneyle birlikte sulara gömülürken, üstte bulunan ve can yelekleri olan 20 mülteci ise yüzerek Çavuş Adası'na çıkmayı başardı. Faciayı gören balıkçıların ihbarı üzerine kısa sürede olay yerine gelen Sahil Güvenlik Ekipleri, kurtarma çalışmalarına başladı. Batan teknenin içinde boğulan 17 kişinin cesedi, dalgıçlar tarafından çıkarılarak, Sahil Güvenlik Ekipleri tarafından Turgutreis Limanı'na getirildi. Cesetler Bodrum Devlet Hastanesi Morguna kaldırılırken, Çavuş Adası'ndaki 20 mülteci de yine Sahil Güvenlik Ekipleri tarafından karaya çıkarılarak hastaneye götürüldü. Sağlık kontrolünden geçirilen mülteciler, burada gözyaşları içinde ölen yakınlarını teşhis etti. Sahil Güvenlik Ekipleri de mültecilerin ifadeleri doğrultusunda bir insan tacirini gözaltına aldı. Mültecilerin ifadeleri doğrultusunda 3 kişinin de kayıp olduğu belirlendi. Kurtarma ekipleri, teknenin battığı bölgede kayıpları arıyor.

5 ÇOCUK 5 KADIN ÖLDÜ
Sahil Güvenlik ekipleri, 5'i çocuk 5'i de kadın 17 kişinin cesedine ulaştı. Kurtulanların ifadesi doğrultusunda bir insan taciri göz altına alındı (sağda). Teknenin üst bölümünde ve can yelekleri olan 20 kişi yüzerek kurtuldu.

ÇANAKKALE'DE 169 KAÇAK YAKALANDI
Yine dün, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 169 kişi yakalandı. Sahil Güvenlik ekipleri, Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyü ile Bozcaada açıklarında 2 teknede, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye ve Afganistan uyruklu 169 kişiyi yakaladı. Kaçışı organize ettiği iddia edilen Y.S ise gözaltına alındı.

2015 BİLANÇOSU: 128 GÖÇMEN ÖLDÜ
Çavuş Adası açıklarında dün sabaha karşı 17 kişinin yaşamını yitirmesiyle, Ege ve Akdeniz'de bu yıl ölenlerin sayısı 128'e, kurtarılanların sayısı da 58 bin 113'e çıktı. Sahil Güvenlik ekiplerince 1 Ocak-26 Eylül arasında, Ege ve Akdeniz'de bin 566 düzensiz göç olayında 58 bin 93 kaçak yakalandı. Söz konusu tarihlerde 111 kişi hayatını kaybederken, bu kişilerin yurtdışına çıkışlarını organize ettikleri gerekçesiyle 107 şüpheli gözaltına alındı. Bodrum'da dün sabah batan teknedeki 37 kişiden 17'sinin ölümüyle, bu yıl içinde ölenlerin sayısı 128'e ulaştı. Türkiye'den bu yıl içinde Yunanistan'a geçen mültecilerin sayısı ise 260 bini geçti.

BİZE ULAŞIN