Dağ çileği diye domates kurusu satmışlar!

Halk sağlığını tehlikeye sokacak gıda satışlarına yönelik denetimlerini sıklaştıran Karşıyaka Belediyesi zabıta ekipleri, Bostanlı pazar yerindeki 5 tezgahta 'dağ çileği' etiketiyle 'domates kurusu' satıldığını tespit etti. Aşırı şekerle tatlandırılan ürünün kaçak ve sağlığa zararlı olarak satışa sunulduğu ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtildi.

Dağ çileği diye domates kurusu satmışlar!
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar 'Halk sağlığını tehlikeye sokacak her türlü girişimin karşısındayız' dedi. Vatandaşlardan gelen şik'yetleri değerlendiren Karşıyaka Belediyesi zabıta ekipleri, Bostanlı pazar yerinde; kilosu 18 ile 20 liraya satılan 'dağ çileği' yerine 'cherry domates' kurusu satıldığı ihbarını aldı. Ürünün satıldığı tezgahlarda yapılan incelemeler sonunda; domateslerin önce kurutulduğu daha sonra yoğun şekerle tatlandırılarak -kaçak ve sağlıksız olarak- satışa sunulduğu tespit edildi.


YASAL İŞLEM BAŞLATILDI


Tespitlerin ardından yetili birimlere haber verildi ve ürünlerin satışı durduruldu. Tezg'h sahipleri ve toptan ürün sağlayıcılar hakkında yasal işlem başlatıldı. Pazar yeri denetimlerinin sıklaşacağı ve süreklilik sağlanarak insan sağlığının güvence altına alınacağı belirtildi.


'KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM'

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, insan sağlığını tehlikeye atacak her türlü girişimin karşısında olduklarını belirterek "Halkın sağlığını korumak için titizlikle çalışıyoruz. Her ihbarı uzman ekiplerimizce değerlendirip yasal olarak yapılması gerekenleri yapmaya devam edeceğiz. Dağ çileği etiketiyle domates kurusu satılması kabul edilemez bir durum. Üstelik sağlığa zararlı. Konunun takipçisi olacağız.'

BİZE ULAŞIN