Yaşlı nüfus artıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Türkiye’de 65 yaş ve üstü 6 milyon 192 bin 962 kişinin yaşadığını belirterek, 2023’te yaşlı nüfusunun 8.6 milyona ulaşacağını öngördüklerini belirtti.

Yaşlı nüfus artıyor

Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği'nin (TÜRYAK) 60 yaşın üzerinde olan, toplumun takdir ve sevgisini kazanan kişilere verdiği "Örnek Kıdemli Vatandaş" ödülü sahiplerini buldu. 2015 yılının örnek kıdemli vatandaşları arasında ünlü tiyatrocu Zihni Göktay, eski Milli Eğitim Bakanı Orhan Oğuz, gazeteci Üstün İnanç, Mehmet Akif Ersoy'un en küçük torunu Suat Ersoy'un kızı Selma Argon da bulunuyor. Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, dünya ve Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığını belirterek, Türkiye'de 65 yaş ve üstü 6 milyon 192 bin 962 kişinin yaşadığını söyledi. Gürcan, 2023'te yaşlı nüfusun 8.6 milyona, 2050'de ise 19.5 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü aktardı.

'İZ BIRAKARAK YAŞAMAK ÖNEMLİ'

Lüküs Hayat oyununda 31 yıl oynayarak Türkiye'de kırılması güç bir rekora imza atan tiyatrocu Zihni Göktay, "Örnek Kıdemli Vatandaş" ödülünü aldıktan sonra Habertürk'e konuştu: "Bir salyangoz bile gittiği yerde iz bırakıyor. İz bırakarak yaşamak çok önemli. Allah bize çok uzun yıllar veriyor ama biz kullar kötü alışkanlıklarla kısaltıyoruz. İyi yaşamak, kaliteli yaşamak gerekiyor. Ülkesine yararlı vatandaş olarak tüketmek değil üretmek çok önemli."

BİZE ULAŞIN