Anne adaylarına gebelik okulu...

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde, anneyi doğuma hazırlamak için gebelik okulu açıldı. Minik hastalarsa, ameliyathaneye akülü arabalarla götürülerek korkularını yeniyor

Anne adaylarına gebelik okulu...
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu tarafından doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi için 'Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar' temalı bir proje başlatıldı. Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, proje kapsamında pilot hastane olarak seçildi. Amaç konforlu normal doğumu yaygınlaştırmak.

DOĞUMA HAZIRLIYOR
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde gebelik okulu hazırlandı. Doğumhane projeye uygun hale getirildi. Hazırlanan bu gebelik okulunda hedef, anneyi doğuma hazırlamak, doğum ve gebelik süreci hakkında bilgilendirmek, normal doğum korkusunun aşılmasını sağlamak, doğum sürecine katılacak eş veya hasta yakınını bilgilendirmek. Bölgenin en büyük acil servislerinden biri olan acil ünitesi, 40 yetişkin, 20 çocuk ve 15 kadın doğum hastasına aynı anda yataklı hizmet verecek şekilde sedyeli olarak planlandı. 2 röntgen ünitesi ve 1 bilgisayarlı tomografi ünitesi de hizmet veriyor. İki adet akülü araba da Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde hizmete girdi. Çocuklar ameliyata akülü arabayla gidiyor. Bu proje ile birlikte çocuk hastaların yaşadıkları endişe ve korku da en aza indiriliyor. Hastanede May-Thurner sendromlu hastalarda da venöz sisteme balon uygulaması yapılıyor.

MAY-THURNER SENDROMU NEDİR?
Doğumsal olarak karında damarların çaprazlaştığı bölgede yer alan atardamarın toplardamarı sıkıştırması sonucu gelişen bir hastalık. Toplardamarda kan akımının değişmesi sonucu bacakta şişlik, yorgunluk ve ağrı şikâyetleri ile kendini belli eder. Kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla, sıklıkla 20'li ve 40'lı yaşlar arasında görülmektedir.

UŞAK'TA ANJİYO MERKEZİ
Uşak'ta en büyük sıkıntı, kalp hastalarına müdahale edilememesiydi. Hastalar Ankara veya İzmir'e gidiyordu. Yeni kurulan anjiyo merkezinde 8 ayda bin 100 anjiyo yapıldı. Hastalar artık şehir dışına gitmiyor. Türkiye'de ilk olarak Uşak Devlet Hastanesi'nde uygulanan "Klinik Eczacılık Birimi" ile hastalara danışmanlık hizmeti veriliyor. Hastane bünyesinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Arındırma Ünitesi aktif halde bulunuyor.
BİZE ULAŞIN