Osmangazi’den tarihi proje

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın ilk yerleşim yeri olan Hisar İçi’ni açık hava müzesine dönüştürüyor. Başkan Mustafa Dündar 4 mahalleyi içine alan ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesini SABAH’a anlattı

Osmangazi’den tarihi proje
Osmangazi Belediyesi 'Yaşayan Tarih Hisar İçi' projesini hayata geçiriyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar "Hedefimiz Hisar İçi'ni eski tarihi dokusuna yeniden kavuşturmak. Bölgeyi, tarihi, turistik ve ticari özellikleriyle birlikte gece gündüz yaşayan bir kent haline dönüştürmek. Hisar İçi'nde etaplar halinde tarihi dokuya uygun yapı ve sokak düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra, müzeler, atölyeler, arasta türü ticaret merkezleri, bahçe restoranları, seyir terasları ile tercihli alan olarak konut kullanımlı ya da pansiyon, konukevi türü işletilebilecek konaklama tesislerinin yapımını planlıyoruz" dedi.

BURSA'NIN İLK YERLEŞİM YERİ
Başkan Dündar "Burası Osmanlı'nın 1326'da fethetmiş olduğu, etrafı surlarla çevrili olan ve içinde 4 mahallemizin yer aldığı bir yaşam merkezi. 2 bin 300 yıllık tarihe sahip olan bu bölgede, Osmanlı'dan önce Roma ve Bizans yaşam sürmüş. Osmanlı'nın fethetmesiyle birlikte Bursa başkent oldu. Bu dönemde Hisar İçi'ne Bursa Evleri olarak adlandırdığımız sivil mimarlık örneği konutlar inşa edildi. Bölgede hangi tarihi eserlerin yer aldığını tespit ettik" diye konuştu. Dündar şöyle devam etti: "Osmanlı'nın Bursa'yı fethettiğinde inşa etmiş olduğu ilk cami olan Alaaddinbey Camii burada bulunuyor. Osman Gazi ve Organ Gazi türbeleri ile Lala Şahin Paşa Medresesi gibi erken Osmanlı döneminin önemli anıtsal yapı örnekleri burada yer alıyor. İlk yerleşim alanı olması nedeniyle, geçmişten günümüze birçok medeniyete ait izleri görebileceğimiz Hisar İçi, Bursa tarih ve kültür yolu üzerinde en önemli bölge niteliğindedir. Şehrin büyüyüp gelişmesi Türkler sayesinde olmuş."

ARKEOPARK DA OLACAK
Osmangazi Belediyesi'nin Hisar'daki tarihi dokuyu ortaya çıkarmak adına yürüttüğü çalışmalardan bir tanesi de Hisar Arkeopark Projesi. Toplam 8 bin 500 metrekare alan üzerinde yürütülen kazı çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Dündar, "Yaptığımız kazılarda Bursa'da hüküm sürmüş olan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi eserlerini görüyoruz. İlk kademeyi kazdığımızda, Osmanlı döneminde yapılmış olan ve Pınarbaşı'ndan akan suyun dağıtıldığı su künklerine rastlıyoruz. Bir alt kademede, Bizans dönemi mermerlerini görüyoruz. Son katmanda ise Roma dönemi mozaiklerini bulunuyor" görüşünü dile getirdi.
BİZE ULAŞIN