‘Hoşça kal arkadaşım’

Yeşilçam’ın emektar jönü Tanju Gürsu son yolculuğuna uğurlandı. Türkan Şoray, birçok filmde birlikte rol aldığı Gürsu’ya tabutuna son kez dokunup “Hoşça kal arkadaşım” diyerek veda etti

‘Hoşça kal arkadaşım’
Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Tanju Gürsu (78) dün son yolculuğuna uğurlandı. Gürsu ile birlikte çok sayıda filmde rol alan Türkan Şoray, tabuta son bir kez dokunarak "Hoşça kal arkadaşım" dedi. "Fosforlu Cevriyem," "Vurun Kahpeye" ve "Gurbet Kuşları" gibi filmlerde rol alan Tanju Gürsu, solunum yetmezliği nedeniyle üç gün önce vefat etmişti. Gürsu için Teşvikiye Camisi'nde dün öğle vakti cenaze namazı kılındı. Törende Gürsu'nun eşi Ayla Gürsu, oğulları Kerem ve Emre Gürsu ile kardeşi Temel Gürsu taziyeleri kabul eti. Törene Türkan Şoray, Ediz Hun, Süleyman Turan, Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Serdar Gökhan, Cihat Tamer, Aydemir Akbaş, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, TBMM Başkan Vekili CHP'li Akif Hamzaçebi ve işadamı Yılmaz Ulusoy katıldı. Türkan Şoray, törende kendine uzatılan mikrofonlara "Şu anda ne söylenebilir ki. Çok üzgünüm" demekle yetindi. Gürsu'nun cenazesi omuzlarda taşınıp cenaze aracına konduğunda ise tabuta dokunarak "Hoşça kal arkadaşım" diye gözyaşı döktü. Oyuncunun son günlerinde Şenol Güneş'i görmek istediğini belirten kardeşi ise "Türk sineması bir ağabeyini kaybetti. Herkesin sevgilisiydi" dedi. Cenaze, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Gürsu, Antalya Film Festivali'nde ilk kez 1988'de "Kurtar Beni" filmiyle "Altın Portakal" kazanmış, 1997'de "Köpekler Adası" filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" dalında ödüle layık görülmüş, 2003'te ise "Yaşam Boyu Onur Ödülü"nün sahibi olmuştu.

YEŞİLÇAM UĞURLADI

Ediz Hun: Çok dürüst ve efendi bir insandı. Acımız büyük. Çok kıymetli bir kardeşimizi kaybettik.
Süleyman Turan: İnsan sevgisiyle doluydu. Çok yiğit, mert, özü sözü doğru bir arkadaşımızdı. Şakacı, esprili ve sevecen biriydi. Koskocaman Tanju Gürsu gitti.
Yusuf Sezgin: Çok iyi bir insandı, zamansız gitti.
Şenol Güneş: Güzel bir insanı, benim çocukluğumun tığ gibi delikanlısını kaybettik. Mahalleden de büyüğümüzdü. O da futbolla ilgilenmiş, kalecilik yapmıştı. Güzel işler yaptı ve iyi izler bıraktı. Benim için sanat dünyasında bir idoldü.
BİZE ULAŞIN