Eskişehir'den ilk 'vaşak' görüntüleri

Eskişehir'den ilk 'vaşak' görüntüleri

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Yüksek Lisan Öğrencisi Orman Mühendisi Emir Özay tarafından Eskişehir'de devam eden 'Eskişehir Sınırları İçinde Bulunan Büyük Memeli Hayvan Türlerinin ve Popülasyon Yoğunluklarının Foto Kapan Yöntemi İle Tespit Edilmesi' konulu araştırmada sonuçlar alınmaya başlandı.

  • DHA
  • Yaşam
  • Pazartesi 13.06.2016 09:45

İl genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden alınan izinler doğrultusunda ormanlık alanda yapılan fotokapan çalışmalarında birçok yaban hayvanı türü tespit edilerek kayıt altına alındı.Yapılan çalışmalar kapsamında varlığı bilinen bozayı, kurt, kızıl geyik, yaban domuzu, yaban tavşanı, kızıl tilki, çakal, sansar ve porsuk dışında yaban kedisi ve vaşağında ilde ilk kez tespit edilmesi ilimiz yaban hayatı açsından son derece mutluluk ve umut verici bir gelişme olarak değerlendirildi.

Çalışmalarını sürdüren Orman Mühendisi Emir Özay konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Eskişehir yaban hayvanları çeşitliliği açısından oldukça zengin. Yaptığımız çalışmalar ile bu güzellikleri gün yüzüne çıkarmaya ve koruma altına almaya çalışıyoruz. Eskişehir de varlığı bilinmeyen, kayıtlarda olmayan Vaşak ve Yaban kedisinin ilk fotoğraflarını çekmiş olmaktan da ayrıca gurur ve mutluluk duyuyorum. Çalışmalarım tüm hızıyla devam ediyor. Yaban hayatına ilgi duyan, gönül veren belediyelerimizden ve Eskişehir'in büyüklerinden de desteklerini bekliyorum benimle iletişime geçmelerini istiyorum.

Herkese çok teşekkür ederim."

BİZE ULAŞIN