Türk beyin cerrahına nöroşirürji ‘Oscar’ı

Beyin ve sinir cerrahisi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin 5’inci kez verdiği altın madalyanın sahibi oldu

Türk beyin cerrahına nöroşirürji ‘Oscar’ı
Dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi tarafından (Academia Eurasiana Neurochirurgica) 1984'ten beri verilen 5. Altın Madalya'nın sahibi Türk beyin cerrahı Prof. Dr. M. Necmettin Pamir oldu. Pamir "Bu ödül akademinin en yüksek şeref payesidir. Benim açımdan çok sevindirici ve gurur verici" dedi.

"MERAKLI OL , DÜŞÜN VE ÇALIŞ"
Sinir cerrahisinin gelişimine katkılarından dolayı Academia Eurasiana Neurochirurgica'nın Altın Madalyası'nı almaya hak kazanan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, 1984'te kurulan ve her iki yılda bir toplantı yaparak üst düzeyde beyin cerrahisindeki sorunları tartışan Avrupa-Asya Beyin Cerrahisi Akademisi'nde geçmişte genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı yapmıştı. Bir dönem Türk Nöroşirürji Derneği Başkanlığı'nı yürüten, Amerikan, Alman ve dünya nöroşirürji akademilerinde üyeliği bulunan, 17 ulusal ve uluslararası derneğin üyesi olan Pamir'in nöroşirürji üzerine 200'ün üzerinde uluslararası, 100'den fazla ulusal dergilerde yayımlanmış çalışması bulunuyor. Bugüne dek 175 uluslararası ve 385 ulusal kongre bildirisi ile 35 uluslararası ve 57 ulusal konferansa katılan Pamir, dünyanın sayılı beyin cerrahlarının arasına alındığı Amerikan Beyin Cerrahi Akademisi'nde de görev aldı. 63 yaşındaki Pamir aynı zamanda American Academy'ye Prof. Dr. Gazi Yaşargil'den sonra girebilen ikinci Türk beyin cerrahı. Pamir, dünyada her alanda olduğu gibi tıp alanında da ilerlemenin yeni bilgilerin ortaya çıkmasıyla gerçekleştiğini belirterek "Gençlere en büyük tavsiyem hangi dalı seçerlerse seçsinler meraklı olmalarıdır. Düşünmeleridir, çalışmalarıdır ve evrensel bilgiye katkıda bulunmalarıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN