Saldırganın eşi de tutuklandı

Orlando’daki bir gece kulübünde 49 kişiyi öldüren Ömer Metin’in eşi, katliam planını bildiği halde polise ihbar etmediği gerekçesiyle yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklandı

Saldırganın eşi de tutuklandı
ABD'nin Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde 49 kişiyi öldüren, 6'sı ağır 53 kişiyi de yaralayan saldırgan Ömer Metin'in ikinci eşi Nur Salman da dün tutuklandı. Genç kadının yardım-yataklıkla suçlanabileceği belirtildi. Metin'in pazar günü saat 02.00 sularında gerçekleştirdiği saldırıdan haberdar olan 30 yaşındaki kadının, kocasını polise ihbar etmemesi nedeniyle suça ortak olduğu şüphesiyle soruşturma kapsamına alındığı belirtiliyor.

KEŞİF İÇİN KULÜBE GÖTÜRMÜŞ
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Üyesi Senatör Angus King ise CNN'e yaptığı açıklamada "Neler olduğunu biliyormuş ve işbirliği yapıyormuş gibi görünüyor. Salman bize önemli bilgiler verebilir" diye konuştu. FBI tarafından 2013 ve 2014 yıllarında 3 kez soruşturulan Metin'in böyle bir katliamı gerçekleştirecek kadar çok silah ve mühimmatı nasıl satın aldığı tartışılırken, ABD medyası Nur Salman'ın eşiyle mermi almaya gittiğini ve saldırıdan önce keşif yapmak isteyen eşini gece kulübüne götürdüğünü bildirmişti. Büyüdüğü evdeki komşuları ise Nur Salman'ın çok iyi bir kız olduğunu ve katliamla ilişkisi olduğuna inanmadıklarını belirtti.

BABASI DA MERCEK ALTINDA
Saldırganın DAEŞ ile ilişkisi de mercek altına alındı. FBI'dan yapılan son açıklamalarda Metin'in katliam öncesinde 911'i aradığında sadece DAEŞ'e değil, Suriye'de birbiriyle çatışan pek çok farklı gruba destek ifade ettiği belirtildi. Rheinischen Post gazetesi ise Alman Federal Emniyet Teşkilatı'nın (Bundeskriminalamt) saldırganın babası Sıddık Metin'in Almanya'nın Düsseldorf kentindeki bir banka hesabını araştırdığını bildirdi. YouTube'da siyasi içerikli görüntüleri bulunan ve kendisini Afganistan'ın Devrimci Cumhurbaşkanı olduğunu ileri süren baba Metin'in de bağlantıları araştırılıyor.
Ömer Metin'in, saldırıyı düzenlendiği Pulse isimli gece kulübüne daha önce birkaç kez gelmesinin ortaya çıkmasının ardından, eşcinsel eğilimi olup olmadığı da araştırılıyor. Sıddık Metin'in "Oğlum eşcinsel değildi, keşif yapmak için gitmiş olabilir" ifadelerine rağmen, Dating-App isimli eşcinsellere yönelik çöpçatan uygulamasını kullanması kafaları karıştırdı. Metin'in şiddet gördüğünü söyleyen ilk eşi Sitora Yusufiy de, Metin'in eşcinsel eğilimleri olduğunu ileri sürmüştü.

BBC: OBAMA ORLANDO'YA GİDECEK
Saldırının ardından ABD Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanması çağrısını yinelemesinin ardından, İngiliz BBC kanalı, Obama'nın bugün saldırının düzenlendiği gece kulübünü ziyaret edeceğini bildirdi. Metin'in bir sonraki terör saldırı hedefi olduğu tahmin edilen Walt Disney ise saldırıda zarar görenler adına kurulan fona 1 milyon dolar bağışta bulundu.

AİLELERE KÖPEKLİ REHABİLİTASYON...
Orlando'da 49 kişinin öldürülmesinin ardından ölenlerin yakınlarına destek olmak için özel eğitimli köpekler devreye sokuldu. ABD'nin dört bir yanından 10'dan fazla özel eğitimli rehabilitasyon köpeği Orlando kentine ulaştı. Köpekler, gece kulübündeki baskında yakınını kaybedenlerin evlerinde bir süre kalacak. Ya da kilise ve hastanelerde ailelere moral olmaya çalışacaklar. Benzer travmalarla karşılaşan kişilerin normal hayata geri dönmelerini sağlamak için çok faydalı olduğu belirtilen köpekler, Orlando'da da gittikleri ilk adreslerde çok sıcak karşılandı.

'ÖLÜ TAKLİDİYLE KURTULDUK'
Saldırıdan sağ kurtulmayı başaranlar ise medyaya yaptığı açıklamalarla yaşanan trajediyi bir kez daha gözler önüne serdi. Angel Colon isimli genç, tekerlekli sandalyeyle Orlando Bölge Hastanesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, o gece yüzlerce kişi dans ederken saldırganın gelip ateş açtığını, bazılarının kurşunlara hedef olduğunu, bazılarınınsa yere yatıp ölü taklidi yaparak hayatta kalmayı başardığını anlattı. Gece kulübünde oğluyla dans eden 49 yaşındaki Brenda Lee Marquez McCool'un ise saldırı anında "Yere yat" diyerek oğlunu uyardığı ancak kendisinin ölümden kurtulamadığı ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN