Kaddafi’nin hançeri ‘mamut dişi’ çıktı

Kaddafi’nin hançeri ‘mamut dişi’ çıktı

İstanbul’da 30 milyon liraya satılmak üzereyken ele geçirilen Kaddafi’nin hançerini uzmanlar inceledi. Sapının nesli tükenen mamut dişinden yapıldığı belirlenen hançere paha biçilemedi

  • Yaşam
  • Cuma 17.06.2016
İstanbul'da geçtiğimiz günlerde Mardinli işadamı A.A.'nın bir Suudi işadamına 30 milyon TL'ye satmak üzereyken ele geçirilen hançer, incelemeye alındı. Polis, Kaddafi'nin sürekli belinde bulunan değerli taşlarla süslü hançerin orijinal olup olmadığının belirlenmesi için İstanbul Kuyumcular Odası'na (İKO) başvurdu. Hançer, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Feramuz Çetin başkanlığındaki bir ekip tarafından İKO'ya götürüldü. Kuyumcular ve tüketiciler için İKO bünyesinde 2 Haziran'da açılan Türkiye'nin ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarında aralarında Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler ve gemologların (değerli taş uzmanı) da bulunduğu uzman ekip tarafından incelendi. Yapılan inceleme ve analizler sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda, hançerin orijinal olduğu ancak iddia edildiği gibi fildişinden değil nesli tükenen "mamut" dişinden yapıldığı ortaya çıktı. Hançerin üzerinde ise zümrüt ve yakut taşlarının yer almadığı; süslemelerde altın, gümüş, pırlanta, safir, ametist ve nefrit taşlarının kullanıldığı belirlendi.

MAMUT DİŞİNE DEĞER BİÇİLEMEZ
Rus kadın ressam H. Kulovikova'nın Moskova'da tasarladığı hançerde kullanılan değerli maden ve taşlarla birlikte işçilik de dahil edilince piyasa değerinin 200 bin doların üzerinde olduğu, ancak hançerin yapımında kullanılan "mamut dişi" ve antika değeri de eklendiğinde hançere paha biçilemeyeceği sonucuna varıldı. Nesli tükenen mamutlara ait dişlerin maddi değeri ölçülemediği için hançerin antika kategorisinde yer aldığı belirtildi. Hançerin, açık artırım aracılığıyla müzayedede satışa sunulacağı ve gelirinin hazineye aktarılacağı ifade edildi.

AĞIRLIĞI 4 KİLO
Türkiye Gemoloji Laboratuvarı'na göre hançerin teknik bilgileri:
Ağırlık: 4050.12 gram (781.55 gramı mamut dişi)
Toplamda 411.70 gram gelen 18 adet gram altın
14.84 karatlık 734 pırlanta
41.68 gram gümüş
11.73 karatlık 67 adet safir
14.40 karatlık 47 adet ametist
Alt tablasında ise 2701.73 gramlık nefrit taşı.
BİZE ULAŞIN