Yaban hayatı yeniden

Doğu Karadeniz’de vatandaşların bilinçlenmesi ve Orman Müdürlüğü’nün faaliyetleri sonucu vaşak, kurt ve ayı gibi türlerde artış gözlendi

Yaban hayatı yeniden
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Yaban Hayatı Mühendisliği Bölümü ile Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü Doğayı Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün faaliyetleri sonucunda Doğu Karadeniz Bölgesi'nde vaşak, kurt, yaban keçisi gibi türlerin sayısında ciddi bir artış oldu. Hem KTÜ'nün, hem de DKMP'nin kurduğu fotokapanlar tarafından görüntülenen çok sayıda vaşak, kurt, ayı, yaban keçisi, kızıl geyik ve yaban domuzu Doğu Karadeniz dağlarında rahatça dolaşıp popülasyonlarını artırıyor. Özellikle nesli koruma altında olan vaşağın sağlıklı şekilde görüntülenmesi yetkilileri memnun ederken, sürüler halinde dolaşan yaban keçileri de dikkat çekiyor.

'AVCILAR BİLİNÇLENMELİ'
KTÜ Yaban Hayatı Ekolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, avcıların bilinçli hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, "Vatandaşlarımızın ciddi şekilde bilinçlendirilmesi ve gerçek avcılar ile kaçak avcılar arasındaki farkı anlayıp, yetkilileri bilgilendirmesi gerekir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN