70 yılın en sıcak günleri

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası Türkiye’yi kavurdu. Edirne’de asfalt eridi, Adana’da termometre 51 dereceyi gösterdi. Uzmanlar “Son 70 yılın en sıcak yazı” dedi

70 yılın en sıcak günleri
Türkiye, Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası etkisinde. Termometrelerin 51 dereceyi gösterdiği Adana'da halk kendini tehlikeli olmasına rağmen kanallara attı. Kavurucu sıcaklar bir hafta daha etkili olacak. Sıcaklık değerleri 2 derece daha artacak ve mevsim normallerinin ortalama 4 derece üzerinde seyredecek. Meteoroloji uzmanları "Son yılların en sıcak yazı" diyor. Sağlık uzmanları ise "Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Bol sıvı tüketin" diye uyarıyor. İşte yurttan hava manzarası:
3 SAAT ÖĞLE TATİLİ... Geçmiş yıllar haziran ortalaması 25.6 olan Adana'da son 3 günde gölgede hava sıcaklığı 51 derece ölçüldü. Sıcaktan korunmak için şemsiyeyle evden çıkan Adanalılar, Toroslar'daki yaylalara ve deniz kenarlarına akın etti. Çocuklar ise boğulma tehlikesine rağmen, sulama kanallarında serinlemeye çalışıyor. Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Çukurova Bölgesi'nde sokakta çalışanlar için öğle tatilinin 3 saat olmasını istedi. Sıcaklık yarın 33 dereceye kadar düşebilir.
ARILAR FELÇ... Aydın ve çevresinde yavruları olması nedeniyle kovanı terk edemeyen binlerce arı sıcaktan felç geçirdi. Larva halindeki yavruları da açlıktan öldü.
AYILARA BUZLU BALIK... Aşırı sıcak, Bursa'daki Zoopark'ta bulunan hayvanları vurdu. Sıcak iklimi seven develer, bakıcılarının hortumla tuttuğu suyla serinlemeye çalıştı. Geyikler çareyi bahçelerindeki havuza girmekte buldu. Havuzdan çıkmayan ayılar, buzlu balık keyfi yaptı. Tapirler, kovaların içine koyulan kavun ve karpuzları yedi.
TRAFİK BOŞALDI... İstanbul'da sıcaklar, okulların tatil olması ve ramazan nedeniyle insan ve araç trafiği azaldı. Sıcaktan bunalanlar, denize ve havuzlara girdi. Bazıları parklara akın etti; ağaç gölgesine sığındı.
10 GÜNDE 100 YANGIN... Aşırı sıcaklar nedeniyle Türkiye genelinde son 10 günde 100 yangın çıktı. 37'si İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale ve Manisa'da yaşandı. İzmir ise 13 yangınla başı çekti. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, yangınların yüzde 98 oranında insan kaynaklı olduğunu belirtti. "Ot yakmayın, piknik alanları dışında piknik yapmayın" dedi.

Murat KARAMAN-Yunus Emre KAVAK-Şener URFA-Emrah YILMAZ-Mustafa KAYA / SABAH

KIRKLARELİ
ASFALT ERİDİ... Türkiye'nin en batısındaki Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde termometreler 43 dereceyi gösterdi. Kırklareli'nde ise sıcaklık, asfalt eritti. Eskişehir, Muş ve Iğdır gibi birçok yerde görev yapan asfalt işçileri, hava sıcaklığının asfalt sıcaklığıyla birleşince 100 dereceyi bulduğunu söylüyor. İşçiler 5-6 kez duş alıp, kıyafet değiştiriyor.

UZMANLAR UYARIYO R

Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
Haziran sonuna kadar devam...

Dünya genelinde sıcaklık ölçümlerinin başladığı 1880'den bu yana en sıcak yıl yaşanıyor. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan sıcaklık doğal afet boyutuna çıkmaya başladı. Sinsi bir doğal afet. 45 ila 46 derece civarında seyreden sıcaklıklar haziranın sonuna kadar devam edecek. İstanbul'da 34 dereceleri görüyoruz. Mevsim normallerinin 7 ila 8 derece üzerinde seyrediyor. Türkiye'de sıcaklıklar 60 - 70 yıldan beri ölçülüyor. Ülkemiz 2016 yılını, son 70 yılın en sıcağı olarak yaşıyor. Daha önce de böyle yüksek dereceleri gördük ama o sıcaklar iki üç gün sürmüştü. Bu yıl uzun süreli kavurucu sıcaklar yaşanıyor.

Prof. Dr. Ertan Yılmaz (Türk Dermatoloji Derneği Başkanı)
'Şapkasız sokağa çıkmayın'

Aşırı sıcaklarda vücudumuzun tuz ve su dengesi bozulur. Ölümlere kadar gidebilecek sıcak çarpmaları meydana gelebilir. Özellikle 10 ila 16 saatleri arasında dışarıda bulunmamak gerek. Güneşe doğrudan maruz kalmayın. Gölgede çalışmak, şapka ve uzun kollu kıyafetler tercih etmek lazım. Oruç tutanlar, öğle saatlerinde dışarda olmamalı. Sıcak çarpmasının en büyük belirtileri, ateş yükselmesi, baş ağrısı ve kusma. Sıcak günlerde klimalar da bir hastalık kaynağı. Klima derecelerini çok düşürmemek gerek. 26 ila 27 derecenin altında olduğu zaman dengesizliğe sebep olur.

Prof. Dr. Sibel Alper (Dermatolog)
'Güneş yanığı tehlikeli'

Güneş yanığı deri kanserini tetikliyor. Güneşte fazla durmayın. Türkiye'de tüm kanserler arasında deri kanserleri, yüzde 16.67 ile 4. sırada. Her 5 kişiden birisi yaşam süresinde deri kanseri tanısı ile karşılaşacak.
BİZE ULAŞIN