Akka’da ramazanda Hıristiyan davulcu

İsrail’in 50 bin nüfuslu kenti Akka’da Müslümanları sahura kaldıran Hıristiyan davulcu Michel Eyyub “Hepimiz aynı tanrıya inanıyoruz, bir aileyiz” dedi

Akka’da ramazanda Hıristiyan davulcu
İsrail'in Akka kentinde yaşayan Müslümanları, ramazan ayında sahura bir Hıristiyan kaldırıyor. 50 bin nüfuslu kentin Müslüman mahallelerinde ramazan davulculuğu yapan Michel Eyyub, "Hepimiz aynı tanrıya inanıyoruz, biz bir aileyiz" diyor. Kentin Müslüman ahalisi de bu durumdan oldukça memnun. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan 39 yaşındaki Eyyub, her gece saat 02.00'de sokakları dolaşmaya başladığını anlattı. "Ben Arap ve Hıristiyanım ama Müslüman komşularımdan kendimi ayrı görmüyorum. Onların dini geleneklerine böylece ben de katılıyorum" diyen Eyyub, Arapçada "mesaharati" denilen ramazan davulculuğu mesleğini, kendisi gibi Katolik olan dedesinden miras almış. Her gece Michel Eyyub'un manileri ve davul sesiyle sahura uyanan Akkalılardan Sabra Aker (19), "Ben hep onun sesiyle sahura kalkarak büyüdüm. Eğer bir gün bile bu sesi duyamazsam, eksiklik hissederim" dedi. Bir başka Müslüman Safiye Savaid de (36) "Bir başkasının bizim kültürümüze bu şekilde katılması muhteşem bir şey" sözleriyle Eyyub'u övdü.

NAPOLYON'UN ALAMADIĞI KENT
Tamamına yakını Müslüman, Yahudi, Hıristiyan ve Bahai olmak üzere 50 bin kişinin yaşadığı Akka, 1799'da Osmanlı ordularının Napolyon'u hezimete uğrattığı kent olarak biliniyor. Kentin sur içindeki eski kısmı, bugün UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.
BİZE ULAŞIN