E-sigara da sigara kadar zararlı çıktı

ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmada, oldukça popüler hale gelen elektronik sigaranın da en az sigara kadar bağışıklık sistemine zarar verdiği belirlendi

E-sigara da sigara kadar zararlı çıktı
Amerikan Fizyoloji Dergisi'nde yayımlanan bir makalede, ABD'li uzmanların gerçekleştirdiği bir klinik çalışmanın sonuçlarına yer verildi. Uzmanlar sigara içen, içmeyen ve e-sigara kullanan üç sınıftaki insanların burunlarından biyopsi alma, sıvı çekme ve idrar yöntemiyle bağışıklık sistemlerinde oluşan değişiklikleri gözlemledi. Üç gruptaki insanları 3-4 haftalık bir teste tabi tutan uzmanlar, deneklerden alınan sıvılardaki kotinin isimli madde ile idrardaki üç maddenin seviyelerini ölçtü. Aynı zamanda deneklerin burunlarından biyopsi alındı. Sigara içenler ve e-sigara içenlerin bağışıklık sistemiyle ilgili genlerin zayıfladığını belirleyen uzmanları şaşırtansa, sigara içenler ile e-sigara içenlerin bağışıklıklarının aynı derece zarar görmesi oldu.

ENFEKSİYONU ARTIRIYOR
Uzmanlar, N-35 geninin her iki grupta da düşüşe geçtiğini tespit ederken, e-sigara içenlerde N-305 geninin ise ayrıca baskı altında kaldığını ortaya çıkardı. ABD'nin Kuzey Carolina Üniversitesi'nde yapılan son araştırmaya göre ise e-sigaralar bağışıklık sistemindeki yüzlerce gene zarar verdiği için enfeksiyon riskini artırıyor. Araştırmaya göre bataryası değiştirilen e-sigara gibi ürünler, üst solunum yollarındaki boğaz, ağız, burun ve sinüslerdeki genleri, tıpkı sigara kullanımında olduğu gibi değiştiriyor.
BİZE ULAŞIN