Genel müdüre hakarete kurum imajı hapsi

Bir kamu bankasına yaptığı kredi başvurusu reddedilen Rıza Sadıç’a kurumun genel müdürü A.F.T.’ye Twitter’dan hakaret yağdırdı. A.F.T, ‘kurumsal imajımıza zarar veriliyor’ diyerek açtığı davada Sadıç’ı 2 yıl hapse mahkûm ettirdi

Genel müdüre hakarete kurum imajı hapsi
Bir kamu bankasının genel müdürü A. F. T.'ye Twitter'dan ağır hakaret eden mobilyacı Rıza Sadıç'a iki ayrı dava açıldı. Birinde Sadıç'a "Bankanın itibarının zedelenmesi ve Bankacılık Kanunu'na Muhalefet" suçundan 2 yıl hapis ve bin 500 lira para cezası verildi. Twitter hesabı engellenen sanığın başka hesaplarla hakaretlerine devam ettiğini ancak ceza alınca hakaretlerini sona erdirdiğini belirten A. F. T. de kişilik haklarının saldırıya uğradığı gerekçesiyle 10 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

10 BİN LİRA TAZMİNAT...

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açan A. F.T.'nin iddialarına göre; Sadıç, iki ayrı Twitter hesabından genel müdür hakkında gerçeğe aykırı çirkin iddialar ortaya attı. Sadıç, A.F.T. aleyhinde birçoğu ağır hakaret içeren paylaşımlarda bulundu. A.F. T.'nin suç duyuruları üzerine sanık Sadıç'a iki ayrı mahkemede dava açıldı. İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Sadıç'ın "Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sadıç'a yine aynı paylaşımlar nedeniyle bankaya karşı işlediği "Bankalar Kanunu'na Muhalefet- Bankanın itibarının zedelenmesi" suçlarından İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başka bir dava açıldı. 35.Asliye Ceza Mahkemesi yargılama sonunda Sadıç'a 2 yıl hapis ve bin 500 gün para cezası verdi. Sadıç'a açılan iki ayrı ceza davasının ardından şimdi bir de tazminat davası açan A.F.T., hakaret dolu paylaşımlar nedeniyle kişisel şeref ve haysiyeti ile toplum içindeki itibarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 10 bin lira tazminat istedi.

AMACI MAKAMI VE KONUMU

A. F.T.'nin avukatı: Yasal girişimler neticesinde davalının iki sosyal medya hesabına erişimin engellenmesi kararı alınmıştır. Davalı hakaret ve iftira içerikli paylaşımlarda bulunmaya ancak hakkında ceza davaları açılınca son vermiştir. Davalı sosyal medyadaki paylaşımlarında sözüm ona kredi başvurusu haksız şekilde reddedilen ve mağdur edilmiş bir ticari girişimci görüntüsü sergilemeye çalışmıştır. Ancak mesajlarının bütünündeki tarz ve üslubundan, asıl amacının sanal ortamın verdiği rahatlıktan da faydalanarak müvekkilimin şahsına hakaret etmek, sövmek ve iftiralarda bulunarak banka ile genel müdürü olan müvekkilimizi yıpratmak olduğu ortaya çıkmıştır. Davalının bu davranışı, sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı büyük finans kuruluşları arasında yer alan müvekkilim bankanın ekonomik şöhret ve saygınlığı ile kurumsal imajına yönelik maksatlı bir saldırıdır. Davalı bankaya saldırıp kötüleyerek ve dedikodu üreterek, genel müdürün makam ve konumunu sarsmayı amaçlamıştır.
BİZE ULAŞIN