Ölümden sonra canlanan genler

ABD’de Washington ve Seattle üniversitelerinde görev yapan Peter Noble ve Alex Pozhitkov, ölümden 48 saat sonra bile bazı genlerin aktif olduğunu ortaya çıkardı

Ölümden sonra canlanan genler
Ölüm ve hayatın yeniden sorgulanmasını sağlayacak yeni bir araştırma gündeme bomba gibi düştü. ABD'deki Washington ve Seattle üniversitelerinde görev yapan Peter Noble ve Alex Pozhitkov, ölümden iki gün sonra bile bazı genlerin aktif olduğunu belirledi. Slate haber sitesi için Cyril Simon tarafından kaleme alınan haberde iki uzman ölü fareler üzerinde 515 genin ve ölü zebralar üzerinde ise 548 genin canlı kaldığını tespit ettiğini bildirildi. Bu aktif genler arasında bazılarının ölümden sonra uyandığı belirlendi. Söz konusu genlerin anne karnındaki fetüsün gelişimi sırasında var olan ancak doğumda kaybolan genlere benzediği belirtiliyor.

ORGAN NAKLİ İÇİN ÖNEMLİ
Bilim insanları sürecin benzerinin insanlarda da olduğunu söylüyor. Araştırmacılar kalp krizi ve felç gibi çoklu travmalar nedeniyle hayatını kaybeden hastalarda, kalp kaslarına müdahale eden genlerin ve yara iyileşme sürecinin ölümden sonra yarım gün daha aktif olduğunu ifade ediyor. Genlerin dirilmesini sağlayan süreç, yara aldıktan sonra başlayan fizyolojik iyileşme süreciyle ve ölümden sonra bazı hücrelerin genlerini ayakta tutmak için yeterli enerjiye sahip olmasıyla ilgili olabilir. Ancak uzmanlar tekrar canlanan genlerin embriyon gelişimi sırasında var olan ancak doğumla yok olan genler olabileceğini de ileri sürüyor. Hayata dönen genlerle ilgili gelişmeler birçok açıdan büyük bir önem taşıyor. Uzmanlar bu bulguların organ nakli geçiren insanlar için yararlı olabileceğini dile getiriyor. Araştırmada görev alan Noble, karaciğer nakli olan kişilerin kansere yakalanma riskinin fazla olduğunu belirtiyor. Noble'a göre bu risk sadece organın vücut tarafından reddedilmemesini sağlayan ilaçlar nedeniyle artmıyor; organ bağışlayan kişinin ölümden sonra aktive olan genleri de kanser riskini artırabilir. Adli tıp doktorları için de bu gelişme çok önemli. Bazı genlerin hayata dönmesi sayesinde, ölüm sürecinin daha net ortaya çıkarılması ve ölüm nedeninin tespit edilmesi umuluyor.

ÖLÜMÜN TANIMI DEĞİŞECEK
Kişinin ne zaman öldüğünü tespit etmek için bazı genlerin aktivite oranı büyük ipuçları veriyor. Bu nedenle ölümün tanımında değişiklikler olacağı ve ölümün tespiti için "kalp atışının durması", "beyin ölümü " ve "solumum durması" gibi kavramların yanında artık "genetik faaliyetin durması" gibi kavramlardan da bahsedileceği öne sürülüyor.
BİZE ULAŞIN