Zürafa Şakir'den sonra şimdi sıra jaguar Hasret’e geldi!

Gaziantep Hayvanat Bahçesi yetkilileri, uzun süren eş bulma çalışmalarının ardından geçen aylarda muradına eren zürafa "Şakir"den sonra şimdi de türü bakımından Türkiye'de tek olan dişi jaguar "Hasret"e eş bulmaya çalışıyor

Zürafa Şakir'den sonra şimdi sıra jaguar Hasret’e geldi!

Gaziantep Hayvanat Bahçesi yetkilileri, uzun süren eş bulma çalışmalarının ardından geçen aylarda muradına eren zürafa Şakir'den sonra şimdi de türü bakımından Türkiye'de tek olan dişi jaguar Hasret'e eş bulmaya çalışıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, "Yurtiçinde benekli jaguar sadece Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde bulunuyor.

Bunun için yurtdışında Almanya, Rusya, Kanada'daki birçok hayvanat bahçesiyle irtibat halindeyiz. Eş bulduğumuz takdirde düğün yapmayı düşünüyoruz" dedi.

Yüz ölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 4'üncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, egzotik kuşlardan balıklara, sürüngenlerden yırtıcı hayvanlara kadar pek çok sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 10 yıl boyunca hayvanat bahçesinin müzmin bekarı olarak anılan "Şakir" adlı zürafa için eş arayan ve çalışmalarını geçen aylarda tamamlayarak zürafayı yalnızlıktan kurtaran yetkililer, şimdi de dişi jaguar için kolları sıvadı.

Almanya'nın Duisburg kentinden 5 yıl önce getirilen ve türü bakımından Türkiye'de tek olan 7 yaşındaki dişi jaguara eş bulmak için yurt dışındaki tüm hayvanat bahçeleriyle iletişime geçen yetkililer, en kısa sürede Hasret'e eş bulunması için çaba sarf ediyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Zürafa 'Şakir' eşi 'Selvi' ile ilk kez buluşmuştu.

BİZE ULAŞIN