17 Ağustos depreminin senaryosu ödül aldı

27 yaşındaki oyuncu-senarist Fırat Temir, Hollywood'un en önemli senaryo yarışmalarından Truby Awrds'da "En İyi Drama Dizisi Senaryosu' dalında birincilik ödülü aldı. Senaryo, 17 Ağustos 1999 depremini yaşamış bir gencin hikayesini (Elimde değil) anlatıyor. Ödülünü 12 Aralık'ta Los Angeles'taki törende alacak olan Temir, SABAH'a yaptığı açıklamasında, "Deprem 16 milyon insanı doğrudan etkiledi. Senaryonun bir filmi çekilecek ve tüm gelir depremzedelerin terapisinde ve sosyal hayatlarına etki edecek atölye etkinliklerinde kullanılacak" dedi.

17 Ağustos depreminin senaryosu ödül aldı

'Benim için üzülme', 'Hayat Ağacı' dizileriyle beğeni kazanan, canlandırdığı karakterlerle sinema ve sanat dünyasında aranan isimlerden olan Fırat Temir, Hollywood'un en önemli senaryo yarışmalarından Truby Awards'da "En İyi Drama Dizisi Senaryosu" dalında birinci oldu. Yarışmada Temir'e birinciliği, 17 Ağustos'u yaşamış depremzede bir gencin hikayesini anlatan "Elimde değil" (Quake) getirdi. Birincilik haberinin telefonla kendisine bildirildiğini söyleyen genç oyuncu, jürinin, senaryo metninin yanı sıra, amacından da etkilendiğini söyledi. Projeden elde edeceği gelirin önemli bir kısmını, yaşadıkları travmanın yıkıcı etkilerinden kurtulabilmeleri için, depremzedelerin terapisinde ve sosyal hayatlarına etki edecek çalışmalar kapsayan atölye etkinliklerinde kullanmayı amaçlayan Temir, SABAH'a yaptığı açıklamada, "İnsanların hayatlarına dokunmak istiyorum. Anlatılmamış hikayelerini anlatmak, onları mutlu etmek istiyorum. Atölye çalışmalarının amacı bu. Proje buna yönelik olacak' dedi. Temir, ödülünü 12 Aralık'ta Los Angeles 'ta düzenlenecek törende alacak.

"ELİMDE DEĞİL BİR TÜRKİYE HİKAYESİ"

''Hayat Ağacı' dizisindeki rolüne hazırlanmak için Gölcük'te iki ay kadar depremzedelerle iç içe yaşayan Temir, "İnsanların 17 Ağustos 1999 depreminin izlerini üzerlerinden hala atamadıklarını gördüm. Bu beni derinden sarstı. Dizi çekimlerim bittikten sonra, yaptığım röportajları, aldığım notları, gözlemlerimi titizlikle derledim ve oradaki insanların hikayesini anlatan bir senaryo yazmaya karar verdim. İki yıl boyunca başka hiçbir şeyle ilgilenmedim. Gelen dizi ve sinema filmi tekliflerini geri çevirdim. İyi bir senaryo olması için gece gündüz çalıştım. Çalışırken de, 'Bu senaryo uluslararası alanda ses getirmeli' düşüncesi vardı. Yalnızca masa başı kurgusundan ibaret olmayan, yaşanmışlıklara dayanan, duygusunu, gücünü bundan alan bir senaryo çalışmasıydı. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen insanlar deprem travmasından kurtulmuş değillerdi. 99 depremi, 16 milyon insanı doğrudan etkilemişti. Böyle bir gerçek varken başka işlere odaklanamazdım. 'Elimde değil'in senaryosu insanımın hikayesiydi. Sorumluluk almam gerekiyordu bunu yaptım' diye konuştu.

DEPREMDEN SONRA HAYATLAR

Daha önce depreme ve depremzedeye dizi projelerinde genellikle yan hikayeler olarak yer verildiğini anlatan Temir, "İnsanların depremden sonraki hayatlarını hikayenin temeline alan, pusulası olarak belirleyen bir proje yapılmadı. Hedefim bunu gerçekleştirmek. Depremde, maddi ve manevi yönde bir kırılma yaşandı. Bir umutsuzluk çökmüştü insanların üzerine. Elimde değil sıradan bir senaryo değil. Umudunu kaybeden insanlara umut olacaktır. Dünyanın önde gelen psikiyatristleriyle ABD'de konuştum. Unutamayacağım bir şey söylediler: 'Travma sonrası stres bozukluğu dünyada en sık karşılaşılan psikiyatrik tablolardan biri. Depremzedeler, bu hastalığı hapishane hücrelerinde işkence gören mahkumlar kadar ağır ve şiddetli şekilde yaşıyor." ifadesini kullandı.

'Elimde Değil' ' dizisinin çekimleri Gölcük ve İstanbul'da gerçekleştirilecek. Dizide genç bir depremzedeyi canlandıracak oyuncu Fırat Temir, 'Rüzgar' karakteriyle izleyicilerin karşısında olacak.

FIRAT TEMİR KİMDİR?

8 Ağustos 1989'da İstanbul'da doğdu. Ortaöğrenimi Özel Çamlıca Bilfen Lisesi'nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için sporcu bursuyla Kanada'ya gitti. Thompson Rivers Üniversitesi'nde tiyatro bölümünde okudu. Vancouver ve Kamloops şehirlerinde birçok tiyatro oyununda görev aldı. Türkiye'ye döndükten sonra Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde okumaya başlayan Temir, bir yandan Yeşim Ceren Bozoğlu ile aktörlük eğitimine devam etti. 2013'te Show TV'de yayınlanan Benim İçin Üzülme dizisindeki Yılmaz karakteriyle ilk kamera önü deneyimini yaşadı. 2014'te TRT'de yayınlanan Hayat Ağacı dizisinde Fırat karakteriyle karşımıza çıktı. 2015'te üzerinde çalışmaya başladığı, kendi imzasını taşıyan projesi Elimde Değil ile kariyerinde zirveyi hedefleyen genç isim, oyunculuk ve senaryo yazımı üzerine sayısız eğitim ve çalışma içinde yer aldı.

BİZE ULAŞIN