Çocuk mahkumların mektup ve kargoları ücretsiz olacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların mektup veya kargolarını ücret ödemeden göndermelerine yönelik PTT Genel Müdürlüğü ile ön görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

Çocuk mahkumların mektup ve kargoları ücretsiz olacak
Milletvekili Özcan Purçu'nun soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların mektup veya kargolarını ücret ödemeden göndermelerine yönelik PTT Genel Müdürlüğü ile ön görüşmelerin yapıldığını ve işbirliği protokolünün oluşturulması için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.


TELEFON GÖRÜŞMELERİ


Adalet Bakanı, kurumların güvenlik ve fiziki şartlarının elverdiği ölçüde çocuk kapalı ceza infaz kurumlarında telefon süresi ve görüşülen kişi sayısının arttırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.


DİSİPLİN CEZALARI


Çocuk hükümlüler hakkında uygulanabilecek disiplin cezaların belirtildiği 5275 (Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun) sayılı kanunun 46. Maddesinin "çocuğun yüksek yararına" hizmet etme potansiyelinin güçlendirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, anılan madde de sayılan çocuk hükümlüler hakkında uygulanabilecek disiplin cezaları arasında "hücrede yalnız kalma cezası" ve "aile görüş yasağı cezası" nın bulunmadığını belirten Adalet Bakanı, "Söz konusu maddenin beşinci ve dokuzuncu fıkralarında yer alan 'bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma disiplin cezası' ve 'odaya kapatma cezası' ile ilgili istenilen ayrıntıda istatistiki veri bulunmadığı anlaşılmıştır" dedi.
BİZE ULAŞIN