Can gitti rögar kapandı

İstanbul Sarıyer’de temizlik işçisi Semavi Güneş’in üstü açık olduğu için düşüp öldüğü rögar çukuru, yeni bir kapakla kapatıldı

Can gitti rögar kapandı
İstanbul Sarıyer'de kapağı çalınınca üzeri kartonla kapatılan rögar çukuruna düşerek hayatını kaybeden temizlik işçisi Semavi Güneş'in eşi Fatma Güneş, "İhmal var. Sanki tuzak kurulmuş. Oraya bir çocuk da düşebilirdi. Şikâyetçi olacağım" dedi. İstinye Bostan Sokak'ta önceki akşam 22.30 sıralarında gerçekleşen olayda, Sarıyer Belediyesi'nde sekiz yıldır temizlik görevlisi olarak çalışan Semavi Güneş, kapağı çalınan rögar çukuruna düşerek hayatını kaybetti. Eşi Fatma Güneş dün taziyeleri kabul etti. Olayda yetkililerin büyük ihmali olduğunu savunan ve şikâyetçi olacağını belirten Fatma Güneş, "Oraya bir çocuk da düşebilirdi. Üzerine tuzak kurar gibi karton ve battaniye konulmuş. O kapağın kapatılmaması büyük bir ihmal. 3 ve 8 yaşlarında iki çocuğum babasız kaldı. Bana ilk önce kayıp diye bildirdiler" şeklinde konuştu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) görevlileri olaydan kısa bir süre sonra, akıl almaz kazanın yaşandığı rögarı yeni bir kapakla kapattı. Ekipler, temizlik işçisinin hayatına mal olan kapağın çevresini de beton harçla çevirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

YAKINLARINDAN AKIL ALMAZ İHMALE İSYAN
İSKİ'ye ait rögar çukuruna düşerek hayatını kaybeden işçi Semavi Güneş'in yakınları, insan hayatını hiçe sayan ihmale tepki gösterdi. Güneş'in dayısı Osman Erbay rögar kapağının olmadığını, kartonla kapatıldığını bu nedenle yeğeninin düştüğünü belirterek "Orası çok ölü bir nokta. Çalışma arkadaşları şu zamana kadar orada rögar olup olmadığını bilmiyormuş. Bu sorumsuzluğun hesabı sorulmalı" dedi.

"KİMSE SORUMLULUK ALMIYOR"
Güneş'in yakın arkadaşı İsmet Kay ise, "Belediye yetkilileri çalındığını iddia ediyor ancak rögar kapağı uzun süredir yerine takılmıyor. İnsanlar üzerinden ve yanından yürüyorlar. Oranın üzerinin kapatılmamasından yanında çalışan adamın dahi haberi yok. Ortada ciddi bir ihmal var fakat kimse üstlenmiyor" ifadelerini kullandı. Güneş'in eşi Fatma Güneş'in amcası Feyzullah Saraç ise olayla ilgili, "Böyle bir ölüm olmamalı. 'Her hangi bir hata yok' deniyor, bize söylenen bu. Çukurun üzerine kapak koymak yerine kartonla örtmek adeta tuzak değil de nedir" şeklinde konuştu. Semavi Güneş'in cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından memleketi olan Zonguldak Çaycuma ilçesine gönderildi.
BİZE ULAŞIN