‘Nobel Edebiyat’ Bob Dylan’ın

‘Nobel Edebiyat’ Bob Dylan’ın

İsveç Kraliyet Akademisi, 75 yaşındaki Bob Dylan’ın “Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için” 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı

  • Yaşam
  • Perşembe 14.10.2016

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Amerikalı müzisyen Bob Dylan oldu. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, düzenlediği basın toplantısında, 75 yaşındaki Dylan'ın "Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için" Nobel'e layık görüldüğünü açıkladı. Ödülü Dylan'ın kazanması, edebiyat çevrelerinde sürpriz olarak değerlendirildi. Dylan, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Dylan'a, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde bir diploma ve altın madalya da verilecek. Edebiyat ve bilim dünyasının en prestijli ödülü için adaylar, her bir alan için oluşturulan komite üyeleri tarafından belirleniyor. Akademi üyelerinin yaptığı oylamada da oyların çoğunu alan aday, ödülün sahibi oluyor.

16 YIL ÖNCE OSCAR ALDI
ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Duluth kentinde 24 Mayıs 1941'de orta sınıf bir Yahudi ailesinin oğlu olarak dünyaya gelen Dylan, Amerikan folk müziği ve Blues'a duyduğu ilgi nedeniyle küçük yaşta çeşitli gruplara katıldı. Gerçek adı Robert Allen Zimmerman olan Dylan, 1961'de New York'a taşındı ve ünlü plak yapımcısı John Hammond ile tanıştı. Dylan, "Bob Dylan" adlı ilk albümünü 1962'de yayımladı. Daha sonra sayısız albüme imza atan Dylan, şarkılarında insanın toplumdaki yeri, din, siyaset ve aşk konularını işledi. 12 kez Grammy Ödülü'ne layık görülen Dylan, "Wonder Boys" filmi için bestelediği "Things Have Changed" şarkısıyla da 2000'de "En İyi Şarkı" dalında Oscar aldı.

ASLEN KAĞIZMANLI
Bob Dylan yazdığı kitabında atalarının Türk olduğunu ifade etmişti. Hayatı ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını anlatan Dylan, 2004'te "Chronicles: Volume One" adlı anılarında babaannesinin Kağızmanlı ve evlenmeden önceki adının "Kirghiz" (Kırgız) olduğunu, onun sülalesinin aslen İstanbul'dan geldiğini yazmıştı. Dylan, gençliğinde söylediği "Ritchie Vales'in In a Turkish Town" (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba'nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü de belirtmişti.

108 KEZ VERİLDİ
1901 ve 2015 yılları arasında 108 kez Nobel Edebiyat Ödülü verildi.
Ödülü alan en genç yazar Rudyard Kipling'di. "Orman Çocuğu" kitabıyla ünlenen İngiliz yazar, 1907'de ödülü aldığında 42 yaşındaydı.
Ödül verilen en yaşlı yazar ise 2007'de 88 yaşındayken ödüle layık görülen Doris Lessing'di.
2006'da Orhan Pamuk, Nobel alan ilk Türk oldu.

BİZE ULAŞIN