Yıldızlı şölen başladı

Turkuvaz Medya Grubu sponsorluğunda gerçekleşen 53. Antalya Film Festivali, Türk ve dünya sinemasının yıldızlarının buluştuğu muhteşem bir törenle başladı

Yıldızlı şölen başladı
53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde önceki gün kortej coşkusu vardı. Dün de açılış töreni coşkusu yaşandı... Geçen yılki törenlerdeki kılık kıyafet hassasiyeti bu yıl kanıksanmış gibiydi. Papyonlu erkelerin sayısı da hayli fazlaydı. Kadınlar oldukça şık giyinip gelmişlerdi. Kırmızı halıda poz vermekse festivalin yeni ritüeli haline geldi. EXPO 2016 Kongre Merkezi'nde yapılan, Turkuvaz Medya Grubu'nun ana medya sponsoru olduğu festivalin açılış törenine katılım yoğundu. Salonun atmosferi, sahne tasarımı, görsel şov, önceki yıllarla kıyaslandığında üst düzeydi. aHaber'dan canlı yayınlanan töreni ahaber sunucularından Haktan Uysal ile Nihan Günay sundu. İkili son yılların en iyi sunumunu yaptılar.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Ev sahibi olarak sahneye çıkan Festival Onursal Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, önce bir video paylaşarak 15 Temmuz Şehitleri'ni andı. Şehitlerin tek tek fotoğrafları ekranda gösterildi. 15 Temmuz'da Türk halkının destan yazdığını anlatan Türel'in bu konuşması uzun uzun alkış aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı gecede festivalde yarışacak filmlerin tanıtımı yapıldı, ulusal ve uluslararası jüri takdim edildi. Bu yıl "Emek Ödülü" seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacaoğlu'ya verildi. Sağlık sorunları nedeniyle törene gelemeyen sanatçıların ödülleri, kendilerine iletmesi için oyuncu Deniz Çakır ile fotoğrafçı Serdal Güzel'e verildi. "Yıldırım Önal Anı Ödülü"nün bu yıl Kenan Işık'a verilmesi kararlaştırılmıştı. Işık adına ödülü oğlu Mehmet Işık aldı. "Onur Ödülü" sahibi usta oyuncu Yılmaz Gruda ise esprileriyle salonu coşturan isimlerdendi. Yönetmen Feyzi Tuna da "Onur Ödülü" alan bir diğer usta sinemacıydı. "Yaşamboyu Başarı Ödülü" ise bu yıl Emel Sayın'a takdim edildi. Türk Sineması'nın 'Feridesi', Avcı'nın elinden ödülünü aldı. Gecenin pek çok yıldızı vardı. En önemlilerinden biri ünlü Fransız yıldız Audrey Tautou'ydu. "Amelie" ile tanıyıp sevdiğimiz yıldız, "Onur Ödülü" almak son filmi "Sonsuzluk"un gösterimi için Antalya'daydı. Festivalde bugün ulusal ve uluslararası yarışmalardaki filmlerin gösterimine başlanıyor. Açılış heyecanı da yerini bir hafta boyunca sürecek yarışma heyecanına bırakıyor.

'HARİKA TÜRK OYUNCULAR VAR'
"Onur Ödülü" almanın mutluluğunu yaşayan Fransız oyuncu Audrey Tautou, filmlerinde olduğu gibi sıcak bir insan. Açılış töreni öncesinde de basının karşısına geçen ünlü yıldız, böylesi önemli bir film festivalinin parçası olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Son dönem Türk Sineması'nı çok etkin bulduğunu anlatan Taotou "Nuri Bilge Ceylan'ı tabii tanıyorum. Bir de Türk-Fransız yapımı 'Mustang'in yönetmeni Deniz Gamze Ergüven'i. Bunun ötesinde harika oyuncularınız var. Ama kusuruma bakmayın isimlerini telaffuz edemiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN